UKE: już niebawem wyniki przetargu na telewizję mobilną

Urząd Komunikacji Elektronicznej w najbliższych dniach ogłosi zwycięzcę przetargu na telewizję mobilną. "Potrzebujemy jeszcze opinii UOKiK dotyczącą wpływu potencjalnego zwycięzcy na konkurencję na rynku" - powiedziała Anna Streżyńska, prezes UKE.

Prezes UKE Anna Streżyńska poinformowała, że Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłonił zwycięzcę przetargu na telewizję mobilną, ale z ogłoszeniem wyników czeka na opinię UOKiK w sprawie wpływu potencjalnego zwycięzcy na konkurencję na rynku.

Wg biura prasowego UOKiK prace nad dokumentem są w fazie końcowej i w ciągu najbliższych kilku dni zostanie on przesłany do UKE.

Konkurs na operatora telewizji mobilnej (tzw. DVB-H) ogłoszony został w październiku 2008 r. DVB-H do końca maja 2015 roku dostępna ma być w 31 miastach, a do końca 2023 roku w całej Polsce.

W styczniu br. oferty złożyły: spółka czterech operatorów telefonii komórkowej Mobile TV oraz firma INFO-TV-FM. Spółkę Mobile TV powołali w grudniu 2008 r. czterej operatorzy komórkowi - Polska Telefonia Cyfrowa (Era), P4 (Play), Polkomtel (Plus) oraz PTK Centertel (Orange). Czterej udziałowcy spółki posiadają w niej po 30 udziałów stanowiących 25 proc. kapitału zakładowego, uprawniających do 25 proc. ogólnej liczby głosów.

Każdy z operatorów odpowiedzialny jest za odrębny obszar zadań w Mobile TV. PTK Centertel zarządza finansami i administracją, PTC - siecią nadawczą, Polkomtel - headend, czyli "maszynkę miksująca wszystkie kanały telewizyjne" i EPG (ang. Electronic Program Guide - elektroniczny przewodnik po programach), a P4 - ofertę programową.

Spółka INFO-TV-FM jest operatorem telekomunikacyjnym, zajmującym się m.in. emisją programów radiowych i telewizyjnych. Buduje maszty i wieże telekomunikacyjne oraz udostępnia własną infrastrukturę nadawczą operatorom telefonii komórkowej.

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl