Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

UKE analizuje dostęp do mobilnego Internetu

Z opublikowanego właśnie raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącego usług dostępu do mobilnego Internetu wynika, że w 2007 roku skorzystało z niego ponad 8 milionów osób. Świadczy to o dużym zainteresowaniu alternatywnymi, względem dostępu stacjonarnego, sposobami łączenia się z Internetem.

Głównym ograniczeniem mobilnego Internetu wciąż pozostaje limit transferu, który wynosi od 1 do 13 gigabajtów w zależności od wybranej opcji cenowej i sposobu zakupu usługi (salon operatora lub poprzez stronę WWW). Dla niektórych użytkowników może to być ilość niewystarczająca.

Drugą przeszkodą może być cena, która waha się od około 50 zł, do ponad 150 zł. Prędkość łącza, która poza terenami zaludnionymi często nie przekracza 384 kilobitów na sekundę (UMTS), a nawet jest od niej niższa (EDGE - 240 kb/s i GPRS - 53 kb/s) to kolejny czynnik hamujący. Do tego dochodzi konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu.

Od niedawna operatorzy sieci mobilnych oferują stały dostęp do Internetu. Jednak brakuje dla niego odpowiedniej akcji informacyjnej i nie jest on jeszcze zbyt popularny. Podobnie jak operatorzy stacjonarni, mogą oni zaoferować usługi typu 'double-' i 'tripleplay' (telefonia komórkowa, transmisja danych i telefonia stacjonarna), a dodatkowo równiez planowane jest wprowadzenie mobilnej telewizji (DVBH).

Raport UKE