UE zadowolona z działań USA w sprawie domen

Komisja Europejska jest zadowolona z działań jakie podejmuje rząd amerykański by zapewnić autonomię ICANN, instytucji odpowiedzialnej za przyznawanie domen internetowych.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, w skrócie ICANN, pozostanie pod nadzorem Amerykańskiego Departamentu Handlu (DOC) jeszcze przez trzy lata, wynika z nowego porozumienia, które właśnie weszło w życie. Gwarantuje ono instytucji więcej niezależności od rządu USA niż poprzednio, nie zapewnia jej jednak w pełni, o co domaga się wielu przedstawicieli branży internetowej.

Martin Selmayr z Komisji Europejskiej powiedział, że Departament Handlu dał "jasne znaki, że to już ostatnie porozumienie pomiędzy ICANN i rządem USA".

- To dobre wieści. W zeszłym roku były obawy czy USA zdecyduje się na prywatyzację ICANN - mówi Selmayr.

Wielu analityków uważa, że uzależnienie ICANN od rządu USA spowalnia rozwój internetu na świecie i powinno zakończyć się jak najszybciej.

ICANN jest instytucją odpowiedzialną m.in. za ustalanie nazw domenowych, zarówno międzynarodowych jak i narodowych (.pl) i nadzór nad systemem DNS. Obecnie ma charakter organizacji non-profit stanu Kalifornia.

Zobacz także: Autonomia ICANN: tak, ale bez pośpiechu