UE wkrótce "uciszy" odtwarzacze MP3

Komisja Europejska zamierza wprowadzić w przyszłym roku przepisy, które będą nakładały na producentów odtwarzaczy MP3 obowiązek ograniczenia maksymalnego poziomu generowanego przez nie dźwięku.

UE wkrótce "uciszy" odtwarzacze MP3

Zobacz Ranking produktów PC World - odtwarzacze MP3 i słuchawki

Pierwsze informacje na temat planów Komisji Europejskiej dotyczących ograniczenia generowanego przez odtwarzacze MP3 dźwięku pojawiły się pod koniec września tego roku. Dzisiaj wiadomo już, że projekt ten nie został zapomniany. KE wraz z Europejskim Komitetem Normalizacyjnym Elektrotechniki zapowiedziała bowiem, że stosowne przepisy wprowadzające wspomniane ograniczenia wejdą w życie już na wiosnę przyszłego roku co oznacza, że niedługo później na rynek trafią pierwsze odtwarzacze muzyczne/multimedialne oraz telefony komórkowe z funkcją odtwarzania MP3, które będą dbały o nasz słuch.

Kampania KE rozpoczęta została w związku z wynikami ubiegłorocznych badań unijnego komitetu naukowego. Wynikało z nich, że 5-10 procent użytkowników odtwarzaczy MP3 ryzykuje trwałym uszkodzeniem słuchu. Eksperci Komisji Europejskiej oszacowali, że każdego dnia muzyki z przenośnych odtwarzaczy słucha od 50 do 100 milionów Europejczyków i ostrzegli, że dłuższy czas słuchania muzyki przez słuchawki grozi utratą słuchu po pięciu latach. Według nich w grupie największego ryzyka znajduje się od 10 do 15 milionów ludzi. Co ciekawe, z innych badań wynika, że większość z młodych ludzi jest jednak świadoma tego, że hałas generowany przez ich przenośne odtwarzacze muzyczne może mieć negatywny wpływ na słuch. Nic sobie jednak z tego nie robią i zamierzają nadal słuchać muzyki tak głośno, jak to tylko możliwe.

Według pracujących nad projektem osób bezpieczne dla ucha natężenie dźwięku to nie więcej niż 85 dB. Zwracają oni przy tym uwagę, że niektóre obecnie dostępne modele "empetrójek" generują hałas na poziomie 120 dB, czyli np. taki jaki występuje w odległości 30 metrów od silnika samolotu.

Proponowane przez unijnych urzędników regulacje mają ograniczać maksymalny domyślny pozom generowanego dźwięku właśnie do wspomnianych 85 dB. Użytkownik urządzenia ma jednak mieć możliwość "przełamania" tej bariery (do poziomu 100 dB), lecz wówczas usłyszy w słuchawkach ostrzeżenie o niebezpieczeństwie jakie stwarza słuchanie tak głośnej muzyki. Prawdopodobnie producenci sprzętu zostaną również zobowiązani do umieszczania na swoich produktach informacji ostrzegającej o konsekwencjach głośnego słuchania muzyki przez słuchawki.