UE: najwięcej użytkowników DSL

W ciągu roku w krajach Unii Europejskiej przybyło 17,5 mln nowych użytkowników cyfrowych łącz abonenckich (DSL) - łącznie jest ich obecnie ponad 56 mln, co stanowi jedną trzecią światowej liczby. Polska zanotowała w badanym okresie 63,8 proc. wzrostu abonentów DSL i uplasowała się na 18. miejscu w przeprowadzonym przez analityków Point Topic podsumowaniu.

Raport opublikowany przez grupę badawczą Point Topic, na zlecenie DSL Forum, obejmuje okres od 30 czerwca 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. Według analityków pod koniec badań na świecie z szerokopasmowego dostępu do Internetu w standardzie DSL (Digital Subscriber Line) korzystało 164 mln użytkowników. W ciągu roku zanotowano wzrost o 38 proc. całkowitej liczby abonentów (46 mln).

UE: najwięcej użytkowników DSL

DSL na świecie - stan na 30 czerwca 2006

Usługi sieciowe oparte na DSL cieszą się największym zainteresowaniem na obszarze Unii Europejskiej. Obserwowany wzrost liczby użytkowników cyfrowych łącz abonenckich wyniósł w badanym okresie 45 proc. Obecnie jest ich ponad 56 mln.

Swoje udziały na globalnym rynku dostępu szerokopasmowego DSL zwiększyły kraje południowej i południowo-wschodniej Azji (22 proc.), w których cyfrowymi łączami zainteresowało się w ciągu roku 13 mln abonentów. Tradycyjnie największym popytem usługi DSL cieszyły się w Chinach (1 miejsce w skali światowej). Wzrost odnotowano również w Indiach. W Ameryce Łacińskiej prym wiodą zaś: Brazylia (1,19 mln użytkowników w ciągu roku) oraz Meksyk (939 tys.). Na Bliskim Wschodzie i w Afryce główną siłą napędową w kwestii rozwoju zainteresowania technologią DSL jest Turcja. Trwały i silny wzrost popytu na cyfrowe usługi szerokopasmowe obserwowane są także w Ameryce Północnej. W Kanadzie wzrost ten wyniósł 22,2 proc. a w USA 32,7 proc.

UE: najwięcej użytkowników DSL

Kraje o największej liczbie użytkowników DSL (30 czerwca 2006)

Wśród elitarnej grupy państw, które mają ponad 2 mln użytkowników linii DSL znalazły się po raz pierwszy: Australia, Turcja i Meksyk. Na rynkach wschodzących znaczne wzrosty zainteresowania szerokopasmowych dostępem do Internetu w technologii DSL zanotowano w Wietnamie (147 proc.), Czechach (143 proc.), Maroku (141 proc.) i Rosji (130 proc.).

Z każdym przeprowadzanym przez Point Topic badaniem zwiększa się także liczba państw, które dysponują odpowiednią infrastrukturą telekomunikacyjną do świadczenia usług DSL. Obecnie w ośmiu krajach ponad 25 proc. linii telefonicznych (umożliwia korzystanie z cyfrowego dostępu do Internetu. Stawce tej przoduje Finlandia (39,9 proc.) i Francja (32,6 proc.).