Tysiące haseł użytkowników serwisu Filmweb.pl krąży w Sieci

Serwis Filmweb.pl został zhakowany. Baza z danymi o setkach tysięcy kont użytkowników krąży w Internecie. Portal potwierdza informacje o wycieku i uspokaja, że dane są zaszyfrowane.

Informacje o wycieku danych najpierw pojawiły się w serwisie DI.com.pl. Według doniesień zhakowany został portal Filmweb.pl. Atakującemu udało się wykraść bazę z danymi użytkowników portalu i udostępnić ją w Internecie.

W korespondencji z nami Filmweb przyznał, że doszło do wycieku danych. Serwis sprawdza na ile baza dostępna w Sieci jest zgodna z tą faktyczną, wykorzystywaną przez portal. Filmweb uspokaja także, że dane, które wyciekły są zaszyfrowane. Niebezpiecznik.pl twierdzi jednak, że zabezpieczenie nie jest trudne do złamania.

Aktualizacja: 24 sierpnia 2010 13:59

Z najnowszych informacji od portalu Filmweb wynika, że baza, która znalazła się w sieci zawiera dane z końca 2008 roku. Serwis informuje także, że jej udostępnienie w Internecie nie było wynikiem ataku hakerskiego i "obecne zabezpieczenia Filmwebu nie zostały przełamane".

"Wszystko wskazuje na to, że dokonano kradzieży. Zarząd Omnigence, właściciel Filmwebu, przygotowuje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa" - czytamy w wysłanym do nas oświadczeniu portalu. Serwis poinformował także o zresetowaniu wszystkich haseł do kont, które znajdowały się na owej liście.

Aktualizacja: 23 sierpnia 2010 15:15

Otrzymaliśmy oficjalny komunikat od portalu Filmweb.pl. Serwis nie określił jeszcze przyczyny wycieku. Uspokaja natomiast użytkowników informując, że wszystkie hasła są zakodowane i jak do tej pory pracownicy portalu nie otrzymali niepokojących zgłoszeń od użytkowników.

W celu ochrony ich danych portal resetuje niektóre hasła, oraz wprowadza "dodatkowe zabezpieczenia". Filmweb nie wyklucza zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Portal opublikował także komunikat dla użytkowników, w którym informuje ich o skali zagrożenia oraz przestrzega przed potencjalnymi próbami wyłudzenia danych.