Tydzień z IS

To był bardzo spokojny tydzień. Jednak można powiedzieć, że wygląda to na ciszę przed burzą. W sobotę bowiem okaże się, czy polski przetarg na UMTS będzie udany.

Na razie nawet nie wiadomo, czy jakakolwiek poważna firma telekomunikacyjna weźmie w nim udział. Działający w Polsce operatorzy GSM ze swoją decyzją zwlekają do ostatniej chwili. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że czekają aż decyzję podejmie hiszpańska Telefonica, którą uważa się za najpoważniejszego zagranicznego pretendenta. Na razie jednak nic nie wiadomo żeby Hiszpanie utworzyli konsorcjum z jakąkolwiek firmą, choć kandydatów typuje się kilku.

W tak niepewnej sytuacji Ministerstwo Łączności zdecydowało się na krok, który powinien skłonić telekomy do podjęcia trudnej decyzji. Postanowiło, że jeśli zostanie wydanych mniej koncesji niż planowano (na przykład z powodu małej liczby chętnych) nieprzydzielone częstotliwości zostaną rozdysponowane pomiędzy podmioty, które wygrały przetarg. Dla zwycięzców będzie to nagroda – za darmo bowiem otrzymają dodatkowe pasma radiowe. Dla niezdecydowanych – kara, oznacza to bowiem, że już nie będą mogli budować sieci UMTS w Polsce z powodu braku częstotliwości. Takim kijem nie było nawet nowe prawo telekomunikacyjne, które zakłada, że żadna koncesja nie może być wydana w przyszłym roku – teoretycznie można by było przeprowadzić przetarg na przykład w 2002 r.

Co się stanie – okaże się dopiero w sobotę po południu, kiedy będzie wiadomo ile firm zdecydowało się na przetarg, który już od wielu tygodni stanowi wielka niewiadomą dla wszystkich – firm telekomunikacyjnych, analityków a zwłaszcza dla organizatorów aukcji.

Warto też wspomnieć o dwóch wydarzeniach z dziedziny bankowości. Otóż mamy teraz pierwszy w pełni wirtualny bank, który nie ma ani jednej placówki, i pierwszą wirtualną kartę płatniczą, która istnieje tylko w postaci rzędu cyfr. Pocieszające, że obie te propozycje są przeznaczone nie dla elity tylko faktycznie dla każdego. Martwić powinno z kolei to, że nadal nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy będziemy mogli podpisywać swoje wnioski indywidualnym kodem elektronicznym – nawet do wirtualnego banku wniosek, podpisany odręcznie, należy wysłać normalną pocztą.