Tydzień z IS

Znów najważniejsze wydarzenia branży IT miały miejsce pod koniec tygodnia. Dopiero w czwartek doszło do pierwszego spotkania operatorów telefonii komórkowej z przedstawicielami ministerstwa łączności.

Operatorzy zakwestionowali niemal wszystkie główne założenia wstępne resortu łączności – liczbę koncesji, wysokość opłaty koncesyjnej i wprowadzenie wewnętrznego roamingu. Po spotkaniu ministerstwo postanowiło nieco zmienić warunki, ale ich dokładną treść poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy zostanie wystosowane zaproszenie do przetargu.

Być może, zostaną przyznane cztery zamiast pięciu koncesji. Nie wiadomo natomiast, jak będzie z opłatą – niektórzy doradcy ministerstwa sugerowali określenie już stałej ceny na poziomie 750 milionów euro i odstąpienie od licytacji (co mogłoby tylko zwiększyć opłatę). W piątek natomiast minister łączności Tomasz Szyszko poinformował, że może obniżyć liczbę koncesji, ale podwyższy ich cenę – prawdopodobnie z powodu wymagań budżetu, który już założył na przyszły rok wpływy z przetargu w wysokości 7 miliardów złotych. Na osłodę operatorom prawdopodobnie wydłuży się okres ważności koncesji z 10 do 15 lat oraz termin uiszczenia drugiej połowy opłaty koncesyjnej także do 15 lat. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda spotkań firm z ministerstwem, a w środę powinno się ukazać oficjalne zaproszenie do przetargu (pierwotnym terminem był poniedziałek 2 października).

Tak samo jak w poprzednim tygodniu, Prokom i Softbank zachowały milczenie na temat przyszłej współpracy. Gdy pierwszy kupił 10 procent akcji drugiego, pojawiły się pogłoski, że giełdowi giganci mogą się nawet połączyć. Potem zapanowała cisza. Obie spółki zapowiedziały wspólną konferencję, żeby wyjaśnić plany na przyszłość, ale na razie trzymają wszystkich w niepewności. Niektórzy analitycy zaczynają nawet sarkastycznie komentować, że firmy po prostu nie mają do powiedzenia nic ponadto, co już powiedziały: że akcje kupiono za 128 milionów złotych i że wspólną strategię opracują w ciągu dziewięciu miesięcy. Czyżby na ogłoszenie planów trzeba było czekać do przyszłego lata?

Przez tydzień można było kupować akcje poznańskiego Talexu, który w listopadzie zadebiutuje na giełdzie. Na razie jednak brak oficjalnych informacji o wynikach pierwszej publicznej subskrypcji przeprowadzonej przez spółkę. Z kolei inwestorzy, którzy są zainteresowani akcjami innej wchodzącej na parkiet spółki, Techmex z Bielska Białej, nie poznali ceny emisyjnej walorów, na które w przyszłym tygodniu rozpoczynają się zapisy. Papiery spółki wycenia się na 36-45 złotych, ale to są tylko szacunki obserwatorów rynku.

I tak, w wielkim skrócie, minął tydzień. Najważniejsza sprawa (UMTS) nie znalazła spodziewanego na ten tydzień rozwiązania. Jej dalszego ciągu należy się spodziewać w przyszłym tygodniu. I nie powinna w tej sytuacji zaskakiwać opinia jednego z analityków z banku inwestycyjnego, że warszawski rynek tylko odzwierciedla wydarzenia za granicą. Dlaczego? A dlatego, że tu panuje spokój. Może to i dobrze – lepszy spokój niż zamieszanie. Ale czy ten spokój nie stanie się w pewnym momencie marazmem?

Może nie. Dla miłośników spółek internetowych mamy dobrą wiadomość. Na początku roku na GPW pojawi się pierwsza internetowa spółka – portal Arena.pl. Spółka podała już szczegóły planowanej emisji. I tym optymistycznym akcentem możemy zakończyć kolejny tydzień.