Tydzień z IS

Od dziś nasi dziennikarze będą dla państwa komentować wydarzenia branży IT z mijającego tygodnia.

Ten tydzień minął raczej spokojnie. Najważniejsze wydarzenia w branży IT miały miejsce dopiero w czwartek.

Niewątpliwie najważniejszą informacją było kupno przez Elektrim 55 proc. akcji polskiego huba internetowego Poland.com. Za ten pakiet zapłaci 9,8 mln USD gotówką i 6,5 mln USD w postaci usług. Dla obu firm jest to zakończenie pewnego ważnego etapu.

Poland.com pozyskał tym samym inwestora branżowego – dość nieoczekiwanego, bo bardziej spodziewano się, że będzie on z zagranicy (szczególnie w kontekście planów wejścia Poland.com na Nasdaq). Z kolei Elektrim nareszcie ma własny portal. Od początku roku mówiło się, że giełdowa firma chce kupić portal, pojawiły się plotki, że rozmawia z Optimusem w sprawie wejścia kapitałowego do Onetu.pl. Ta transakcja ucina temat.

Równie ważnym było ogłoszenie przez ComputerLand i Polską Grupę Farmaceutyczną spółki clinika.pl. Nowa spółka chce obsługiwać elektronicznie transakcje na rynku medyczno-farmaceutycznym, a konkretnie chodzi tu o rozliczenia, monitorowanie dostaw, oraz związane z nim automatyczne składanie zamówień. Ponadto clinika.pl chce dostarczać przez Internet oprogramowanie do wspierania wewnętrznych procesów firm medycznych (czyli ASP). Oferowany software będzie mógł współpracować z działającymi już systemami. Spółka zamierza również dostarczać elektroniczne serwisy informacyjne poświęcone medycynie i zdrowiu, oraz świadczyć usługi związane z telemedycyną. Obie firmy zainwestują w przedsięwzięcie. 23 mln zł.

Te dwa zdarzenia przyćmiły warte uwagi uruchomienie przez firmę 7Stores.com internetowej giełdy nadwyżek przemysłowych.

Krótko mówiąc rynek internetowy powoli budzi się z wakacyjnego letargu. Te zdarzenia to dopiero preludium. A na przyszły tydzień oczekiwana jest wspólna konferencja Prokomu i Softbanku, na której spółki wyjaśnią powody kupna 10 proc. pakietu akcji Softbanku przez Prokom. Tyle, że obu firmom wyraźnie sprawia trudność opracowanie mniej lub bardziej prawdopodobnych przyczyn tej transakcji. Konferencja była zapowiadana wstępnie na ten tydzień i trudno powiedzieć, czy w następnym też się jej doczekamy.