Twórca języka Java przechodzi do Google!

James Gosling dołączył do zespołu deweloperskiego koncernu Google. Najprawdopodobniej będzie on uczestniczył m.in. w rozwoju środowiska Android oraz w nowych projektach programistycznych. Wsparcie twórcy języka Java może okazać się bezcenne w procesie sądowym między firmami Google i Oralce.

James Gosling od 1984 do 2010 roku pracował w firmie Sun Microsystems. Zasłynął jako twórca najważniejszych założeń języka Java. Odszedł z firmy Sun Microsystems niedługo po zamknięciu jej fuzji z Oracle. W jednym z wywiadów Gosling przyznał, że głównymi powodami takiej decyzji były cięcia wynagrodzeń oraz narzucane przez kierownictwo Oracle zmiany w kulturze organizacyjnej i stylu zarządzania.

Po ponad roku samodzielnej działalności Gosling zdecydował się dołączyć do zespołu Google. Nie ujawnia jednak informacji na temat głównych projektów, którymi będzie się zajmował. Eksperci spekulują jednak, że Google zdecyduje się wykorzystać wiedzę twórcy języka Java przede wszystkim w rozwoju przeznaczonego dla urządzeń mobilnych systemu Android. Wsparcie Goslinga może również okazać się nieocenione w sporze sądowym z Oracle. W sierpniu 2010 roku przedstawiciele koncernu Oracle zarzucili firmie Google bezprawne wykorzystanie opatentowanych rozwiązań technicznych w przeznaczonym dla systemu operacyjnego Android środowisku uruchomieniowym Java. W źródłach systemu Android mają znajdować się elementy kodu zaczerpnięte bezpośrednio z należącej do Oracle implementacji Javy. Zdaniem przedstawicieli Oracle koncern Google wprost skopiował m.in. źródła interfejsów API dla systemu Google Android, klas języka Java, struktury i zawartości bibliotek. Natomiast przedstawiciele firmy Google odpierając argumentują, że źródła implementacji Oracle zostały one użyte przez niezależnych programistów bez wiedzy kierownictwa koncernu.

Zdaniem analityków wsparcie Jamesa Goslinga może przyczynić się do umocnienia pozycji Google w społeczności Java. "Deweloperzy aktywnie angażujący się w działalność społeczności Java nieufnie podchodzą do zamiarów kierownictwa Oracle. Nic dziwnego, od przyzwyczajonych do wolnego i otwartego procesu rozwoju języka Java programistów trudno oczekiwać sympatii wobec działań zmierzających do ograniczenia swobody pracy rozwojowych" - twierdzi Michael Coté, analityk firmy Redmonk. Podkreśla on również, że dla koncernu Google pracują także inni, znani w społeczności Java deweloperzy. Amerykański gigant zatrudnił również m.in. Tima Braya, współtwórcę standardu XML.