Twórca WWW broni neutralności internetu

Tim-Berners Lee, uważany za twórcę World Wide Web, skrytykował ruchy amerykańskich dostawców internetu, których celem ma być ograniczenie dostępu do niektórych treści. Za wygodny dostęp do nich, abonenci musieliby dodatkowo płacić. $Zaprzecza to podstawowej idei internetu: otwartości $ - powiedział Lee.

Tim Berners-Lee uważa, że potrzebne są pewne regulacje dotyczące internetu, ale muszą być ograniczone do minimum. Jego zdaniem, próby kontroli nad częścią zawartości sieci, na razie wyglądające niewinie, mogą mieć poważne i trudne do przewidzenia skutki, w rozwoju demokracji.

Mam nadzieję, że rząd USA podejmie właściwą decyzję i, że silne jest przekonanie, o potrzebie neutralności sieci - powiedział Lee. Słowa te padły na 15 Międzynarodowej Konferencji World Wide Web w Edynburgu (Szkocja), dotyczącej przyszłości internetu i nowych technologii w sieci.

W zeszłym tygodniu, członkowie Izby Niższej Kongresu, przedstawili dokument "Internet Freedom and Nondiscrimination Act" (Ustawa dotycząca wolności i nie dyskryminowania w internecie), który ma zapewnić użytkownikom ten sam poziom usług, niezależnie od zawartości jaka jest oferowana. Ustawa ma wymusić na operatorach, aby nie dawali palmy pierwszeństwa pewnym treściom, a odbierali innym.

Najwięksi operatorzy amerykańscy poza usługami dostępowymi, oferują coraz więcej własnej zawartości, takiej jak telewizja internetowa, serwisy muzyczne, portale. Telekomom zależy, aby abonenci korzystali właśnie z tych treści.

Wielu operatorów jest przeciwnych ustawie, tłumacząc, że będzie miała ona wpływ na znaczne podwyższenie cen dostępu do internetu.

- Aktualne starania Kongresu, aby zachować, jak to nazywają, neutralność sieci, spowodują, że operatorzy przestaną oferować sieci VPN dla gier on-line, czy inne rozwiązania wymagające stałej, wysokiej przepustowości. Nie mówiąc już o szpitalach, które nie będą mogły oferować usług monitorowania zdrowia pacjentów, za pośrednictwem sieci internet - powiedział Tom Tauke, przedstawiciel sieci Verizon. - Nowe starania Kongresu, spowodują, że dostawcy nie będą w stanie zaoferować wielu innowacyjnych usług, które wymagają gwarancji stałej przepustowości - mowił Tauke.

Filtrowanie zawartości przez dostawców, nie działało w przeszłości, nie znam udanych prób zmuszenia użytkowników do korzystania tylko z części zasobów sieci - powiedział Tim Berners-Lee.

Biorąc pod uwagę właściwości i możliwości techniczne jakimi dysponuje internet, zmieni się on w dużo większym stopniu, niż takie wynalazki jak samochód czy telewizor. Internet to wynalazek na dużo wyższym poziomie abstrakcji, z ogromnym potencjałem zmian. - tłumaczył Berners-Lee.

- Prawdziwe przemiany dopiero nadchodzą - powiedział Lee - Jeśli popatrzymy 20 lat wstecz, wtedy zdamy sobie sprawę, że jesteśmy dopiero w "embrionalnej" fazie, tego czym jest internet.

Bardzo kuszące jest spojrzeć na jakąkolwiek technologię, w określonym momencie, i powiedzieć "Zgoda. Właśnie tak wygląda samochód." Ale, samochody zmieniały się, ewoluowały na wiele różnych sposobów. Myślę, że z internetem jest podobnie, tylko, że zmiany będą dużo bardziej rewolucyjne. - mówił Lee.