Twórca Sassera w sądzie

Dziś rozpoczyna się proces Svena Jaschana, 19-letniego Niemca, który zasłynął z tego, że 2 lata temu napisał wirusa, który wywołał jedną z najpoważniejszych komputerowych epidemii na świecie - Sassera. Jaschan jest oskarżony o komputerowy sabotaż, zakłócenie funkcjonowania publicznych systemów informatycznych oraz nieautoryzowaną modyfikację danych. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Jaschan w chwili tworzenia Sassera miał 17 lat. Jego dziecko, "wpuszczone" do sieci w maju ubiegłego roku, zainfekowało setki tysięcy komputerów na całym świecie, a sam Jaschan, zatrzymany wkrótce potem w swoim domu w Waffensen, przyznał się także do stworzenia i wprowadzenia do sieci 25 wersji innego wirusa - Netsky. Przypomnijmy, że w schwytaniu go pomogła wydatnie nagroda w wysokości 250 tys. USD, jaką za pomoc w ujęciu twórcy Sassera obiecał wypłacić koncern Microsoft.

Kariera Svena Jaschana

O Svenie Jaschanie informowaliśmy na łamach PC World Komputer niejednokrotnie. Zapraszamy do lektury archiwalnych artykułów poświęconych twórcy jednego z najgroźniejszych wirusów świata:

@ Twórca Sassera chciał pomóc rodzicom?

@ Człowiek, który zawirusował Internet

@ Twórca Sassera oficjalnie oskarżony

@ Autor Sassera przed sądem

Rozprawa przed sądem w mieście Verden potrwa prawdopodobnie 3 dni - wyroku należy spodziewać się w czwartek. Niemiec raczej nie spędzi 5 lat w więzieniu, gdyż w chwili popełnienia przestępstwa był niepełnoletni. Działania Jaschana sprzed roku do dziś zbierają żniwo - w pierwszym półroczu 2005 r. w pierwszej dziesiątce najgroźniejszych wirusów, opracowanej przez firmę Sophos, znalazły się cztery wersje Netsky, które spowodowały 25 % wszystkich infekcji komputerów w tym okresie.

Aktualizacja: 07 lipca 2005 12:51

Ogłoszenie wyroku w sprawie Svena Jaschana odbędzie się w najbliższy piątek, a nie - tak jak uprzednio informowaliśmy - dziś. Jak poinformowała rzeczniczka sądu, Katharina Krützfeldt, pierwotnie sąd zakładał zakończenie sprawy twórcy Sasser dziś, jednak ostatecznie zdecydował się przesunąć ten termin celem należytego rozważenia sprawy i wydania sprawiedliwego wyroku. Jeszcze dziś natomiast prokurator i obrońca mają wygłosić mowy końcowe.

Aktualizacja: 06 lipca 2005 14:32

Jaschen przyznał się przed sądem do zarzucanych mu czynów. Silke Streichsbier, prokurator w procesie, poinformowała, że jest tym wydarzeniem "usatysfakcjonowana", oznacza ono bowiem postęp na drodze szybszego zakończenia sprawy.

Dodała jeszcze, że suma wszystkich szkód, zgłoszonych przez poszkodowanych w wyniku aktywności wirusa Sasser sięga kwoty 130 tys. EURO. Liczba ta byłaby jeszcze wyższa, gdyby podsumować całość szkód, także tych nie zgłoszonych przez ofiary wirusa.

Rozprawa toczy się przy drzwiach zamkniętych. Ogłoszenie wyroku w czwartek.