Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Twórca Sassera oficjalnie oskarżony

Prokuratura w Verden (Niemcy) oficjalnie oskarżyła 18-letniego Svena Jaschana o napisanie i wprowadzenie do Internetu robaka Sasser, sabotaż komputerowy oraz uszkodzenie infrastruktury publicznej. Sasser, który w Sieci pojawił się na początku maja, był niezwykle groźny, bo rozprzestrzeniał się w pełni automatycznie - atakował komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows.

Sasser infekował komputery poprzez błąd w zabezpieczeniach jednego z komponentów system Windows - każdy system, w którym nie zainstalowano udostępnionej w kwietniu przez Microsoft "łatki", był podatny na atak robaka. Dzięki temu Sasser rozprzestrzeniał się błyskawicznie - w krótkim czasie zainfekował setki tysięcy komputerów na całym świecie. Robak spowodował przestoje w pracy wielu firm, które na skutek jego działania poniosły ogromne straty finansowe.

Svena Jaschana ujęto na początku maja - wedle nieoficjalnych informacji, w jego aresztowaniu pomógł informator, skuszony wyznaczoną przez Microsoft nagrodą w wysokości 250 tys. USD. Jaschan od razu przyznał się, że to on napisał Sassera - tłumaczył, że stworzył go po to, by usuwał z systemu inne, szalejące w tym czasie w sieci robaki - MyDoom i Bagle. Przy okazji na jaw wyszło, że 18-latek jest również twórcą osławionego Netsky'a.

Prokuratura na poparcie swoich oskarżeń przedstawiła zeznania 173 świadków. Skargi w związku z działalnością Sassera złożyły 143 osoby. W Niemczech za "sabotaż komputerowy" grozi kara do 5 lat więzienia - aczkolwiek rzecznik prokuratury w Verden stwierdził, iż Jaschenowi taka kara na pewno nie zostanie wymierzona - ponieważ jest to jego pierwsze przestępstwo, a poza tym Sasser powstał zanim oskarżony ukończył 18 lat, co z pewnością również będzie miało wpływ na wymiar kary. Daty procesu jeszcze nie ustalono.