Twórca Sassera oficjalnie oskarżony

Prokuratura w Verden (Niemcy) oficjalnie oskarżyła 18-letniego Svena Jaschana o napisanie i wprowadzenie do Internetu robaka Sasser, sabotaż komputerowy oraz uszkodzenie infrastruktury publicznej. Sasser, który w Sieci pojawił się na początku maja, był niezwykle groźny, bo rozprzestrzeniał się w pełni automatycznie - atakował komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows.

Sasser infekował komputery poprzez błąd w zabezpieczeniach jednego z komponentów system Windows - każdy system, w którym nie zainstalowano udostępnionej w kwietniu przez Microsoft "łatki", był podatny na atak robaka. Dzięki temu Sasser rozprzestrzeniał się błyskawicznie - w krótkim czasie zainfekował setki tysięcy komputerów na całym świecie. Robak spowodował przestoje w pracy wielu firm, które na skutek jego działania poniosły ogromne straty finansowe.

Svena Jaschana ujęto na początku maja - wedle nieoficjalnych informacji, w jego aresztowaniu pomógł informator, skuszony wyznaczoną przez Microsoft nagrodą w wysokości 250 tys. USD. Jaschan od razu przyznał się, że to on napisał Sassera - tłumaczył, że stworzył go po to, by usuwał z systemu inne, szalejące w tym czasie w sieci robaki - MyDoom i Bagle. Przy okazji na jaw wyszło, że 18-latek jest również twórcą osławionego Netsky'a.

Prokuratura na poparcie swoich oskarżeń przedstawiła zeznania 173 świadków. Skargi w związku z działalnością Sassera złożyły 143 osoby. W Niemczech za "sabotaż komputerowy" grozi kara do 5 lat więzienia - aczkolwiek rzecznik prokuratury w Verden stwierdził, iż Jaschenowi taka kara na pewno nie zostanie wymierzona - ponieważ jest to jego pierwsze przestępstwo, a poza tym Sasser powstał zanim oskarżony ukończył 18 lat, co z pewnością również będzie miało wpływ na wymiar kary. Daty procesu jeszcze nie ustalono.