Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Twoje dane z grono.net są w wynikach Google

Szukasz namiarów na użytkownika grono.net? Nie musisz dołączać do tej zamkniętej społeczności - wystarczy użyć wyszukiwarki Google.

Wczoraj poinformowaliśmy o usterce w serwisie grono.net, umożliwiającej przejęcie nazwy i hasła użytkownika i w rezultacie - kradzież konta. Wykryte przez nas błędy nie zostały jeszcze poprawione, ale obsługa grono.net została już szczegółowo poinformowana o rodzaju błędu i możliwościach potencjalnego ataku. Jeden z komentarzy przy poprzedniej informacji sugeruje, iż błąd naprawiono, w rzeczywistości jednak - możliwość przejęcie hasła ciągle istnieje. Czekamy na poprawki.

Tymczasem serwis wiadomosci24.pl podał ciekawe informacje o jeszcze innym sposobie na przejęcie danych użytkownika grono.net. Obejrzenie szczegółowych danych użytkowników grono.net nie wymaga ani zakładania konta, ani logowania, ani nawet otwierania stron serwisu. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google i dostępnej w niej opcji wyświetlania zapisanej przez szperacze Google kopii stron internetowych. Podając odpowiednio przygotowane zapytanie otrzymamy od Google listę stron, których kopie zapisane przez roboty Google zawierają szczegółowe dane użytkowników grono.net, w tym np. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer Gadu-Gadu, czasem nawet numer telefonu.

Twoje dane z grono.net są w wynikach Google

Dla zwykłego internauty, który o grono.net do tej pory tylko słyszał, strona użytkownika grono.net wyglądać może tak.

Twoje dane z grono.net są w wynikach Google

Wystarczy jednak uruchomić odpowiednio sformułowane zapytanie w Google, a można odnaleźć kopię strony z grono.net, zawierającą szczegółowe dane gronowicza, włącznie z numerem telefonu, Gadu-Gadu i datą urodzenia.

Pojawienie się takich danych w wynikach wyszukiwania Google świadczy nie tylko o kolejnej usterce, ale też o iluzji "zamkniętej społeczności". Prosty błąd w skryptach tworzących serwis naprawić łatwo, ale jak grono.net poradzi sobie z tysiącami (nasze przykładowe zapytanie w Google zwróciło ponad 22000 rezultatów) profili widocznych na stronach wyszukiwarki Google?