Trójwymiarowy Firefox już za tydzień

Już wkrótce udostępniona zostanie zmodyfikowana wersja Firefoksa zdolna do wyświetlania trójwymiarowych obrazów - zapowiada profesor Philipp Slusallek z Saarland University.

Trójwymiarowy Firefox już za tydzień

Zmodyfikowana strona Wikipedii

"Istnieją dwa sposoby na generowanie trójwymiarowych obrazów na dwuwymiarowych wyświetlaczach: rasteryzacja i technologia Real Time Ray Tracing" - tłumaczył podczas trójwymiarowego pokazu na targach CeBIT 2010 profesor Philipp Slusallek z Saarland University.

Pracująca nad stworzeniem "trójwymiarowego" Firefoksa grupa naukowców zintegrowała z nim właśnie Real Time Ray Tracing (raytracing polega na śledzeniu toru promienia światła, od jego źródła poprzez poszczególne odbicia aż do opuszczenia przez niego sceny 3D). Dzięki temu tworzone przy pomocy technologii XML3D obiekty mogą być natywnie renderowane przez przeglądarkę pozwalając tym samym użytkownikowi na obserwowanie scen 3D.

"Możesz stanąć na balkonie i podziwiać architekturę Wenecji" - zachwalał możliwości nowego rozwiązania profesor Philipp Slusallek prezentując odpowiednio przygotowaną stronę Wikipedii, która do opisu Wenecji wykorzystała trójwymiarowe zdjęcie jednego z pałaców.

Grupa pracująca nad zmodyfikowaną wersją przeglądarki zapowiada, że ujrzy ona światło dzienne w przeciągu jednego lub dwóch tygodni. Obecnie czeka jeszcze na decyzję Mozilli, w sprawie możliwości nadania "trójwymiarowemu" oprogramowaniu nazwy Firefox.