Trochę pracy, trochę zabawy

Z badań firmy analitycznej Radicati Group wynika, że blisko 25% wiadomości e-mail przesyłanych przez pracowników korporacyjnych ma charakter prywatny i nie jest związana z wykonywanymi przez nich obowiązkami. Z drugiej strony, analizy dowodzą, że znaczny odsetek zatrudnionych wykorzystuje często swoje prywatne konta pocztowe w celach służbowych.

Ponad 72% pracowników korporacyjnych wykorzystuje firmową pocztę do zabawy - przesyłania żartów, zdjęć, plików audio i wideo. Dalsze 12% przyznaje się, iż służbowe konta służą im do przesyłania plików muzycznych, także tych nielegalnie skopiowanych. Z analiz wynika ponadto, że 25% pracowników regularnie przesyła niektóre e-maile na swoje prywatne konta pocztowe. Autorzy badań przekonują, że niebezpieczne jest ponadto wysyłanie służbowych wiadomości z kont prywatnych do czego przyznało się 62% ankietowanych. "W wyniku takich zachowań firmy tracą cenną przestrzeń dyskową na serwerach. Transfer plików multimedialnych zajmuje istotną część pasma sieciowego, naraża ponadto na pozwy związane np. z naruszaniem czyjeś własności intelektualnej " - mówi Craig Carpenter przedstawiciel Mirapoint Inc. - spółki specjalizującej się w bezpieczeństwie, będącej współautorem badań.

"Nie jest żadną tajemnicą, że pracownicy wykorzystują firmową pocztę także do celów prywatnych. Postanowiliśmy jednak dowiedzieć się w jakim stopniu. Wyniki wskazują, że w znacznie większym, niż mogliby się spodziewać pracodawcy" - podsumowuje Marcel Nienhuis, z Radicati Group.

Mirapoint określa poziom wykorzystania służbowej poczty do celów prywatnych jako alarmujący. Warto jednakże zaznaczyć, że spółka ta jest dostawcą rozwiązań do zabezpieczania poczty elektronicznej i filtrowania treści.

Badania Radicati Group realizowane były we wrześniu br. Wzięło w nich udział 363 respondentów.