Trigon wprowadza zmiany w Gemius

Właściciel firmy badawczej Gemius SA - fundusz inwestycyjny Trigon - dokonał zmian w strukturze organizacyjnej spółki. Czyżby były to przygotowania do sprzedania firmy Gemius innemu graczowi?

W wyniku przeprowadzonej reorganizacji, z firmy badawczej Gemius wydzielone zostały trzy niezależne od Gemius SA podmioty - AdOcean, Interaktywny Instytut Badań Rynkowych oraz CoreTech. W strukturze właścicielskiej spółki umieszczone są równolegle względem siebie i wszystkie należą do funduszu Trigon.

Jak podał Gemius, reorganizacja struktury była jednym z celów zapowiadanych przez fundusz Trigon w momencie nabycia przez niego 100 proc. akcji Gemius w styczniu 2008 roku. "Proces wydzielania linii biznesowych podyktowany był przede wszystkim koniecznością uporządkowania struktury Grupy Gemius - stąd decyzja o oddzieleniu działalności o różnym charakterze. Zmiany te mają charakter organizacyjny i nie wpłyną na sposób naszej współpracy z Klientami" - zapewnia Artur Zawadzki, Prezes Zarządu Gemius.

AdOcean to firma informatyczna, świadcząca usługi w zakresie zaawansowanych systemów adserwerowych; Interaktywny Instytut Badań Rynkowych specjalizuje się w ilościowych i jakościowych badaniach marketingowych, realizowanych z wykorzystaniem internetu (badania kondycji marki, testy reklam); CoreTech jest odpowiedzialna za rozwój projektów technologicznych, takich jak MFS, BigTable. Z kolei po stronie Gemius SA leży realizacja badań internetu

Obecnie firma Gemius prowadzi rozmowy z podmiotami, które zainteresowane byłyby zakupem tej firmy badawczej. Jednym z potencjalnych kupców jest międzynarodowy gigant - comScore. Najprawdopodobniej ta zagraniczna firma ma największe szanse stać się nowym właścicielem Gemiusa.

Znaną praktyką jest, iż firmy, które mają zostać przejęte lub wejść na giełdę dokonują reorganizacji swojej struktury. Ma to na celu pokazanie m.in., które części firmy są bardziej, a które mniej przychodowe. Przedstawiciele Gemiusa zaprzeczają jednak, jakoby zmiany przeprowadzone w strukturze podyktowane były mogącym nastąpić przejęciem i że były zapowiedziane już wcześniej.

Gemius, założony w Polsce w 1999 roku, prowadzi działalność w 20 krajach Europy i Bliskiego Wschodu. W 2008 r. firma zwiększyła przychody do poziomu 17,3 mln zł. Od dwóch lat spółka generuje jednak stratę. W 2008 r. strata wyniosła 680 tys. zł.