Transmisja za 150 mln dolarów

W najbliższych tygodniach Energis Polska rozpocznie świadczenie usług transmisji danych. Za 3 miesiące firma uruchomi również telefoniczne połączenia międzymiastowe.

Prezes Energis Polska George Makowski poinformował, że w pierwszej kolejności jego spółka uruchomi sieć transmisji danych i skoncentruje się na dostępie do Internetu. Pierwszym krokiem w tym kierunku było otwarcie Internetowego Centrum Danych Energis. Jego uruchomienie, wraz z modernizacją i dzierżawą sieci światłowodowej od PKP, kosztowało spółkę ok. 150 mln USD. Prezes Energis zapowiedział przy okazji otwarcia Centrum, że jego firma zamierza zainwestować w Polsce kolejne 150 mln USD w rozbudowę sieci szkieletowej.

Firma Energis Polska, jako NG Koleje Telekomunikacja, wygrała przetarg na świadczenie usług telekomunikacji międzymiastowej, podobnie jak Netia1 i Niezależny Operator Międzystrefowy. Zarówno Netia, jak i NOM zapowiadają, że od lipca br. będą konkurowali z TP SA na rynku połączeń międzymiastowych.

W odróżnieniu od tych dwóch operatorów Energis nie odbierała koncesji w maju 2000 roku, rozważając nawet możliwość rezygnacji z niej. Ostatecznie jednak licencję odebrała i rozpoczęła negocjacje z Telekomunikacją Polską dotyczące warunków współpracy. "Energis Polska rozpocznie świadczenie połączeń międzymiastowych na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Wstępna umowa z TP SA w tej sprawie jest gotowa do podpisania" - powiedział George Makowski.