Transmisja internetowa ze Stacją Kosmiczną

Polscy internauci jako pierwsi na świecie będą mogli porozmawiać z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, używając komunikatora Gadu-Gadu. Aby wziąć udział w tym oryginalnym wydarzeniu, wystarczy wysłać pytanie lub śledzić nadsyłane przez astronautów komunikaty.

Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) planowane jest w drugiej połowie czerwca br. w równą 30. rocznicę startu lotu w kosmos pierwszego Polaka - Mirosława Hermaszewskiego.

Internauci mogą od dzisiaj przesyłać propozycje pytań, jakie chcą zadać załodze Stacji Kosmicznej ISS na specjalny nr GG: 130. W określonym dniu w drugiej połowie czerwca, planowane jest otrzymanie odpowiedzi od astronautów znajdujących się obecnie na pokładzie okrążającej Ziemię Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dokładna data i godzina transmisji zostanie podana w najbliższych dniach.

Z uwagi na krótki czas łączenia ze Stacją (czas przelotu Stacji w zasięgu łączności centrum naziemnego) oraz napięty harmonogram prac astronautów, możliwa jest odpowiedź na około 20 pytań. Zostaną one wybrane spośród wszystkich nadesłanych przez internautów pytań.