Tradycyjne media pełne obaw o przyszłość

Menadżerowie wyższego szczebla dużych koncernów medialnych uważają, że nowe media stają się dla nich coraz większym konkurentem, a nawet wrogiem. Taka konkluzja pojawiła się podczas dyskusji panelowej, która była częścią 56. Konferencji National Cable & Telecommunications Association.

Ton dyskusji panelowej, w której uczestniczyli przedstawiciele największych koncernów medialnych, skupiających tradycyjne media tj. radio, prasa i telewizja, był jednoznaczny. Nowe media coraz bardziej zaczynają wypierać stare i należy na nie patrzeć jak na szybko rosnące zagrożenie.

Pomimo tego, iż w dyskusji pojawiły się też głosy o nowych możliwościach finansowych, jakie daje internet, przeważała jednak opinia o tym, że odbiera on na stałe odbiorców starym mediom. Kolejny raz pojawiła się też obawa o większe możliwości łamania prawa autorskich dzięki technologiom cyfrowym.

Jak powiedział Richard Parsons, CEO koncernu Time Warner: - Google jest Georgem Custerem współczesnego świata. My stanowimy teraz naród Siouxów. Przegrają jeśli podejmą z nami walkę. W ten sposób odniósł się do słynnego epizodu z czasów wojny amerykańsko-indiańskiej, podczas której słynny generał został zwyciężony. Time Warner bronił także podczas dyskusji swoich praw autorskich nawiązując przy okazji do niedawnego pozwu sądowego, który spółce Google przedstawił koncern Viacom.

Viacom, właściciel stacji MTV i Comedy Central ma zamiar uzyskać w ten sposób odszkodowanie od Google w wysokości 1 mld USD za domniemane łamanie swoich praw autorskich w serwisie YouTube.

CEO Viacom, Philippe Dauman powiedział też, że wytoczenie tego procesu było skutkiem niezwykle długiego czasu, w którym spółka starała się o zdjęcie z serwisu materiałów, objętych ich prawem autorskim. -W końcu zostaliśmy do tego zmuszeni. - powiedział.

Pomimo uwagi, jaką poświęca się dotcomom na Wall Street, przedstawiciele wszystkich firm medialnych uznali jednak, że zyski ze sprzedaży technologii cyfrowych w internecie wciąż pozostają ułamkiem całego rynku mediów.

źródło:http://www.reuters.com/

Tekst: Konrad Szlendak