Toxbot - dwie wersja szkodnika

W Internecie pojawiły się dwie wersje nowego, niebezpiecznego robaka - Toxbot. "Insekt" rozprzestrzenia się poprzez błędy w zabezpieczeniach systemu Windows - po zainfekowaniu komputera może m.in. utrudniać pracę w sieci oraz posłużyć zdalnego 'napastnikowi' do wykradania cennych danych (np. haseł).

Toxbot i Toxbot.B rozprzestrzeniają się, wykorzystujący znane od miesięcy błędy w zabezpieczeniach systemów operacyjnych z rodziny Windows. Producent systemów, Microsoft, już dawno udostępnił uaktualnienie, usuwające te luki - najprostszym sposobem na zaopatrzenie się w nie jest skorzystanie z mechanizmu WindowsUpdate.

Po zainfekowaniu komputera obie wersje Toxbot nawiązują połączenie z predefiniowanym serwerem IRC i zaczynają pobierać na dysk pliki (może to poważnie ograniczyć wydajność łącza). "Szkodniki" próbują również przechwytywać wszystkie dane wprowadzane za pomocą klawiatury - mogą więc posłużyć do wykradania z zarażonej maszyny cennych danych - np. haseł.

Aby usunąć Toxbot i Toxbot.B, należy sprawdzić system przy pomocy uaktualnionego programu antywirusowego. Jeśli aplikacja wykryje kopie robaków, należy je skasować.