Tomek Czajka TopCoderem!!!

Aktualny mistrz świata w programowaniu zespołowym Tomasz Czajka (m.in. ex- Warszawskie Orły, ex- R+D Comarchu) potwierdza klasę. Właśnie wygrał indywidualne otwarte mistrzostwa TopCoder w USA.

Tomek Czajka - członek zespołu mistrzów świata w programowaniu zespołowymhttp://www.cxo.pl/news/54035.html - zdecydował się przedłużyć karierę programisty-wyczynowca i wystartował w prestiżowym turnieju TopCoder Open, którego finał odbył się w Stanach Zjednoczonych. W finałowej rozgrywce Tomek (posługujący się pseudo tomek) pokonał dwukrotnie trzech przeciwników w rundach wymagających każdorazowo rozwiązania trzech problemów. Nagroda dla zwycięzcy turnieju programowania wyniosła 50 tys. USD (połowę puli nagród w całym turnieju). W finałowej rundzie największym konkurentem Tomka był Yarin, który przez większą część prowadził na punkty.

Tomek Czajka, jak wynika z informacji organizatorów, zaczął uczestniczyć w cotygodniowych konkursach TopCoder dopiero trzy miesiące przed zasadniczym, rozgrywanym dwa razy do roku, turniejem. Jednak jego występ wywarł duże wrażenie na zgromadzonej publiczności. Także podczas ceremonii wręczenia nagród zdobył serca publiczności, kiedy okazało się, że jest nie tylko perfekcyjnym ale także wesołym i dowcipnym bohaterem. Zapytany o to, co sądził o możliwości wygranej powiedział krótko: "Tego po prostu chciałem".

Tomek Czajka wyraził też m.in. nadzieję, że jego sukces przyciągnie do ligowych konkursów TopCoder więcej zawodników z Polski. Na razie z naszej strony uczestniczy w nich, jak się wydaje, absolutna elita: w klasyfikacji narodowej za ostatnie 1,5 roku Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem średniej zdobyczy punktowej 16 zawodników (potrzeba minimum 10, aby kraj był uwzględniany w tej klasyfikacji). Polska ze średnią 1420,62 wyprzedza Niemcy (1402, Szwecję 1374 i Ukrainę 1318. Chińczycy są na 5. miejscu, Rosjanie na 7., Anglicy na 10. a na ostatnim, 16. - Hindusi.

Turniej odbył się pomiędzy 7 października i 5 grudnia. Najpierw, on-line, odbyły się dwie rundy kwalifikacyjne i cztery eliminacyjne. Półfinały i finał odbyły się 4 i 5 grudnia w Mohegun Sun Casino w Uncasville w stanie Connecticut. W całym turnieju wzięło udział łącznie 500 zawodników, 200 z nich zdobyło jakieś nagrody finansowe. W rundzie finałowej w Uncasville wzięło udział 16 zawodników. TopCoder 2003 sponsorowany był przez Intela.

TopCoder jest ligą konkursów w programowaniu. Raz w tygodniu odbywają się pojedyncze konkursy, a dwa razy do roku - turnieje składające się z fazy on-line i rozgrywki finałowej, w czasie której dochodzi do zjazdu uczestników. Turnieje charakteryzują się także większymi nagrodami pieniężnymi, ale aby do nich trafić, należy wykazać się w konkursach pojedynczych, w których m.in. zbiera się punkty do ratingu. TopCoder prowadzi ponadto dla swoich członków konkursy developerski, a całe przedsięwzięcie pomyślane jest oczywiście jako przegląd najlepszych młodych kadr pod kątem przyszłego zatrudnienia. Członkowie TopCoder otrzymują za pośrednictwem organizacji propozycje pracy od zabiegających o najlepszych programistów firm.