Tomasz Szyszko podpisał koncesje na UMTS

Minister Łączności podpisał koncesje na UMTS, czyli telefonię komórkową trzeciej generacji, trzem dotychczasowym operatorom GSM: Polkomtelowi, Polskiej Telefonii Cyfrowej i Centertelowi.

Resort łączności także zapowiedział, że przetarg na czwartą koncesję odbędzie się w 2002 r., zgodnie z nowym prawem telekomunikacyjnym, które zabrania przyznawania koncesji w przyszłym roku. „Takie rozwiązanie będzie dobrze służyć zarówno klientom jak i operatorom” uważa Marek Józefiak, dyrektor generalny Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel.

Natomiast Netia, która wycofała się z udziału w przetargu, zapowiedziała, że jeżeli Ministerstwo Łączności nie uzna jej wniosku o przerwanie procesu rozszerzania licencji operatorów GSM o UMTS, to odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Minister Tomasz Szyszko zapowiedział już, że jego odpowiedź w tej sprawie będzie negatywna.

Operatorzy zapłacą za koncesje UMTS po 650 mln euro, w ciągu siedmiu dni od otrzymania koncesji muszą wpłacić ratę w wysokości 10 mln euro. W przyszłym roku zapłacą po 250 mln euro, pozostała część kwoty będzie płatna w ratach przez osiemnaście lat.

W przyszłym roku wpływy do budżetu z koncesji wyniosą 750 mln euro, a w ciągu następnych osiemnastu lat dojdą do 2 mld euro. Operatorzy zaczną świadczyć usługi UMTS 1 stycznia 2003 r.