Tomasz Drożdżyński: zmiany właścicielskie w Szerlok.pl są bardziej inwestycją niż akwizycją

$"W ciągu półtora roku udało nam się osiągnąć połowę zasięgu Gumtree, a liczba odsłon Szerloka jest porównywalna z liczbą odsłon OLX. To pokazuje dynamikę z jaką rozwijał się serwis prowadzony jedynie w oparciu o polski zespół oraz polski kapitał."$ - z Tomaszem Drożdżyńskim, udziałowcem Wykop.pl i twórcą Szerlok.pl, rozmawiam o inwestycji Grupy Allegro w jedno z jego dzieł.

Poniższy wywiad jest kontynuacją tekstu: Allegro wyhodowało sobie Szerlok.pl

Artur Małek:- W styczniu Allegro przejęło stworzony przez Pana serwis ogłoszeniowy - Szerlok.pl. Za ile zgodził się Pan sprzedać swoje dzieło? Kwota przekroczyła 1 mln zł?

Tomasz Drożdżyński^: Do stycznia tego roku serwis Szerlok.pl był niezależnym podmiotem na rynku nie związanym w żaden sposób z Grupą Allegro. W styczniu naszym inwestorem został MIH. Byliśmy całkowicie osobną firmą, która miała jednego właściciela razem z Allegro oraz Gadu Gadu. Po stworzeniu w lipcu nowej struktury staliśmy się częścią Grupy Allegro. Teraz otwierają się przed nami nowe możliwości dzięki wspólnym działaniom z pozostałymi serwisami GA.

Niemniej już wcześniej rozwijaliśmy bliźniacze dla Szerloka serwisy na świecie (m.in. w RPA gdzie GA nie prowadzi żadnych działań). Niedawno postanowiliśmy jednak wykorzystać potencjał Grupy stąd decyzja o włączeniu do niej Szerloka. Da nam to możliwość realizowania wspólnej strategii.

Podsumowując, te zmiany właścicielskie są bardziej inwestycją niż akwizycją. Chcemy wspólnie budować wartość firmy. Jeżeli chodzi o wartość transakcji, proszę wybaczyć ale jest to objęte tajemnicą handlową.

- Nie rozstaje się Pan jednak z projektem i będzie go Pan wciąż rozwijał na stanowisku prezesa. Jaki charakter przyjmie Szerlok.pl pod nowym właścicielem? Jak wykorzysta synergię w Grupie Allegro?

Owszem, nadal będę kierował zespołem Szerloka, a sam charakter serwisu się nie zmieni. Korzystanie z niego będzie nadal darmowe, a jego tematyka horyzontalna. Możliwości synergii w Grupie Allegro jest wiele. Najważniejszą z nich jest możliwość promocji w pozostałych serwisach należących do Grupy. Zdecydowanie ważne jest tu know how międzynarodowego zespołu specjalistów pracujących dla GA. Kolejnym wspólnym celem jest budowanie kolejnych rynków zagranicznych.

- Serwis został w całości kupiony przez grupę Allegro. Jak dotychczas wyglądała struktura udziałów w Szerloku? Jaka część należała do Pana, a jak do funduszu inwestycyjnego Garvest?

Przykro mi, nie udzielam informacji na ten temat.

- Co według Pana najbardziej spodobało się Allegro w projekcie, biorąc pod uwagę, że Szerlok nie jest liderem w kategorii ogłoszeń. Dużo większe jest choćby Olx czy Gumtree.

Oba konkurencyjne serwisy należą od jakiegoś czasu do dużych międzynarodowych firm. Oba istnieją od wielu lat na rynku, jednak nie mają na tyle dużego zasięgu, aby uznać je za niekwestionowanego lidera. W ciągu półtora roku udało nam się osiągnąć połowę zasięgu Gumtree, a liczba odsłon Szerloka jest porównywalna z liczbą odsłon OLX. To pokazuje dynamikę z jaką rozwijał się serwis prowadzony jedynie w oparciu o polski zespół oraz polski kapitał. Ponadto fakt, iż powstaliśmy niedawno sprawia, iż jesteśmy dużo nowocześniejszą platformą, łatwo modyfikowalną i skalowalną.

- Jest Pan także twórcą i udziałowcem Wykop.pl. Czy serwis też zostanie sprzedany?

Wykop to zupełnie inny projekt i nie jest on w żaden sposób związany z tą transakcją. Mówiąc kolokwialnie - to całkiem inna para kaloszy.

- W jaki sposób Wykop.pl powiązany jest z Garvest?

Garvest, jako fundusz, jest właścicielem Wykopu. Powtórzę jednakże jeszcze raz, Wykop.pl to zupełnie inna firma, zupełnie inny projekt i zupełni inny pomysł na rozwój. Łączenie go z Szerlokiem, ostatnią transakcją czy wreszcie z Grupą Allegro nie ma sensu i mija się z prawdą. Nie ma takiego powiązania, więc dywagacje na ten temat nie mają sensu.

- Jakie są Pana najbliższe plany biznesowe? Jaki obecnie projekt Pan rozwija?

Obecnie spełniam się bardzo mocno w Szerloku. Jest wiele rzeczy do zrobienia, konkurencja do wyprzedzenia. To dla mnie olbrzymie i trudne wyzwanie.