Tokarczuk za darmo w Internecie

Wydawnictwo Bertelsmann Media udostępniło klientom „Świata Książki” pełne wydanie bestsellerowej książki Olgi Tokarczuk "Dom dzienny, dom nocny".

Jest to pierwsza polska powieść współczesna udostępniona w Internecie w całości. Dotychczas na polskich stronach internetowych można było znaleźć jedynie fragmenty klasyki polskiej literatury.

„Na mocy umowy zawartej z panią Tokarczuk książka jej autorstwa będzie dostępna bezpłatnie w całości na stronach „Klubu Świata Książki” przez dwa miesiące – powiedział nam Piotr Jakubowski z Bertelsmanna. Niestety, nie chciał zdradzić szczegółów umowy, tzn. w jaki sposób będą chronione prawa autorskie autorki.

„Pani Tokarczuk została poinformowana o plusach i minusach umieszczenia jej książki w Internecie i zaakceptowała warunki umowy. Owszem, przez dwa miesiące można czytać bezpłatnie czy kopiować tekst, ale nie wolno go rozpowszechniać. Rozpowszechnianie bez zgody wydawnictwa czy autorki będzie tak samo karane, jak kopiowanie i rozpowszechnianie książki tradycyjnie wydawanej” – dodał Piotr Jakubowski.

Internetowa publikacja książki Olgi Tokarczuk jest traktowana przez „Klub Świata Książki” jako eksperyment. Jeżeli się powiedzie i strona będzie odwiedzana przez wielu internautów, następne książki będą publikowane już niebawem i – niestety – najprawdopodobniej odpłatnie.

Stephen King, który za symbolicznego dolara udostępnił swoją powieść "The Plant" w Internecie, w ciągu tygodnia zarobił milion dolarów.