To nie Allegro wkracza na Węgry. To PayBack

To nie Allegro otworzyło na Węgrzech serwis aukcyjny, lecz firma obsługująca płatności Payback. I nie w czwartek, jak podaje Gazeta.pl, lecz w grudniu ubiegłego roku.

Przedstawiciel firmy Payback, który poprosił naszą redakcję o anonimowość, wyjaśnia kto tak naprawdę wszedł na węgierski rynek. To my sami uruchomiliśmy serwis aukcyjny TeszVesz.hu. Jeszcze w ubiegłym roku funkcjonował pod nazwą Tetrako. W styczniu 2005 roku serwis Tetrako został przemianowany na TeszVesz. Payback ze swoim know-how wydał się atrakcyjny wielkiemu fińskiemu koncernowi medialnemu Sanoma.

Sanoma to odpowiednik działającego m.in. w Polsce wydawnictwa Axelspringer. Wydaje kilkadziesiąt tytułów prasowych, a ponadto prowadzi na Węgrzech największą spośród wydawców internetowych liczbę portali. Firma Payback stała się spółką joint-venture i wspólnie z koncernem prowadzi serwis TeszVesz. Firma zarządzająca serwisem nosi nazwę Sanoma Payback KFT. Payback ma w niej 51% udziałów.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy o związek Payback i Allegro. Oficjalnie Payback jest spółką-siostrą Allegro. Przedstawiciel Payback nie potrafił nam wyjaśnić, na czym polega kapitałowy związek między tymi firmami. Wskazał natomiast na inny związek Prezes spółki PayBack jest również pracownikiem Allegro.

Oferta PayBack obejmuje programy lojalnościowe, obsługę płatności online, oraz sprzedaż usług online takich jak doładowania telefonów prepaid przez internet czy internetowe laboratorium fotograficzne, które umożliwia wywoływanie zdjęć przez internet. Oferuje też narzędzia umożliwiające zakup reklam kontekstowej w wyszukiwarkach oraz obsługuje serwis ogłoszeń motoryzacyjnych.

PayBack jest spółką-siostrą firmy QXL Poland, która walczy o prawo własności do Allegro z brytyjską firmą QXL Ricardo.