TinEye - internetowa wyszukiwarka zdjęć pomoże w poszukiwaniu plagiatów

Kanadyjska firma Idée opracowała dość nietypową wyszukiwarkę obrazów o nazwie TinEye. Zamiast wpisywać w niej słowa kluczowe, wystarczy przesłać grafikę na serwer - a mechanizm wyszukujący TinEye przeanalizuje ją piksel po pikselu i spróbuje odnaleźć w Internecie podobne obrazy.

Wyszukiwarka TinEye znajduje się obecnie w fazie beta. Aby z niej skorzystać, należy przesłać grafikę na serwer i... czekać na rezultaty. Dyrektor wykonawczy odpowiadający za TinEye, Leila Boujnane, twierdzi, że nowy silnik jest tym dla wyszukiwania obrazów w Internecie, czym dla tekstu stało się Google.

Oczywiście przydatność mechanizmu byłaby niewielka, gdyby potrafił on wykrywać jedynie identyczne kopie grafik. Dlatego TinEye szuka też podobnych obrazów - zmniejszonych, połączonych z innymi lub też zmodyfikowanych cyfrowo.

Oprócz wyszukiwarki firma uruchomiła też usługę powiadamiania użytkowników. Po przesłaniu obrazu na serwer TinEye może powiadomić internautę, gdy kopia jego obrazu (fotografii, grafiki itp.) pojawi się gdzieś w Sieci.

Aktualnie mechanizm skatalogował kilkaset milionów grafik.

Dodatkowe informacje: TinEye Image Search Engine (w języku angielskim)