Test najlepszych map internetowych. Jak dojechać do celu?

Test najlepszych map internetowych. Jak dojechać do celu?

Docelu.pl

Współtworzony przez portal Wirtualna Polska serwis docelu.pl mile zaskakuje możliwością przeglądania map nie tylko Polski, ale również innych krajów europejskich. Dostępny jest jednak tylko widok mapy, bez widoku satelitarnego. Wytyczając trasę możesz dodać punkty pośrednie, jak również wybrać rodzaje dróg - docelu.pl rozróżnia autostrady, drogi ekspresowe, wojewódzkie, krajowe i lokalne. Gotowa trasa prezentowana jest w dwóch wariantach, najkrótszym i najszybszym. Niestety nie da się modyfikować w prosty sposób przebiegu trasy, przeciągając punkty na mapie.

Serwis wyświetla również zdjęcia wybranych miejsc dodane przez użytkowników oraz powiązane tematycznie wpisy z Wikipedii. Nie jest jednak ich aż tyle, co w przypadku konkurencji.

Mapy pkt.pl

Ciekawy serwis z mapami funkcjonuje także w witrynie Polskich Książek Telefonicznych. Obejmuje on obszar całej Europy, poza tradycyjną mapą dostępny jest także widok ze zdjęciami satelitarnymi. Serwis potrafi wytyczyć trasę pomiędzy dwoma punktami, w kilku wariantach w tym pieszy lub z pominięciem autostrad. Przydatną funkcją jest możliwość wyświetlenia na mapie przydatnych punktów, jak bankomaty lub kempingi. Serwis został również zintegrowany z Wikipedią (należy włączyć tę opcję w Przydatnych Punktach), dzięki czemu nie brakuje również informacji o ciekawych lokalizacjach. Pod adresem spacer.pkt.pl działa również odpowiednik Google'owego Street View. Wyświetlane zdjęcia są wysokiej jakości, dodatkowo tryb ten połączony jest z mapą firm, szkoda tylko że jedynym dostępnym miejscem wirtualnych wycieczek jest Wrocław.

Pozostałe serwisy

Mapę internetową udostępniają także serwis Panoramy Firm (tylko obszar Polski) oraz portal Interia.pl - możesz tutaj wytyczyć trasę wzdłuż całej Europy, wyszukując po drodze kempingi lub miejsca warte odwiedzenia, jak np. zabytki. Serwis sprawia jednak wrażenie niedopracowanego - niektóre polecenia nie zostały przetłumaczone na język polski, strona miała także problemy z załadowaniem map innych kontynentów.

Palcem po mapie

Spośród porównanych serwisów trudno wskazać taki, który dorównałby Google'owi pod względem liczby oferowanych funkcji. Wyróżnia się Bing, ale na chwilę obecną informacji poświęconych Polsce jest w jego zasobach stosunkowo niewiele. Docenić należy natomiast pomysłowość polskich serwisów, które nadrabiają braki techniczne pomysłowymi dodatkami, jak widoki z polskich miast lub raporty o korkach.

Z czasem internetowe mapy staną się jeszcze bardziej wszechstronne, ale już teraz da się nimi zastąpić nie tylko tradycyjny globus, ale również niejeden przewodnik turystyczny. To sprawia, że idealnie nadają się do zaplanowania wakacyjnej wyprawy, począwszy od sprawdzenia miejsc wartych odwiedzenia, aż po wytyczenie szczegółowej trasy przejazdu. Tym samym określenie "wodzić palcem po mapie" nabrało nowego znaczenia.

Papierowy GPS

Jeżeli nie masz w samochodzie zestawu do nawigacji satelitarnej, a potrzebujesz dokładnych wskazówek, jak jechać, wydrukuj trasę z mapy internetowej. Korzystając z opcji wydruku otrzymasz listę wskazówek z podpowiedziami w rodzaju "Jedź 1km ulicą Marszałkowską, a następnie skręć w prawo w ulicę Świętokrzyską". W ten sposób nie zgubisz się w obcym mieście i na zjazdach z autostrady.