Test na świńską grypę (od G+J)

Serwis Czytogrypa.pl ułatwia wczesne rozpoznanie objawów grypy, w tym wirusa A/H1N1, czyli tzw. "świńskiej grypy". Właścicielem serwisu jest Gruner + Jahr Polska.

Gdy w gdańskim szpitalu zakaźnym zmarł pierwszy Polak, który chorował na nową odmianę grypy, internauci rzucili się zapytać, co o tej chorobie mówi Google.

Jednak zainteresowanie wirusem widać było już wcześniej. Zwłaszcza w połowie października br., w okresie, gdy szalejąca grypa zbierała krwawe żniwo na sąsiadującej z Polską Ukrainie.

Nie trudno się domyśleć, że przez najbliższe tygodnie część Polaków będzie bacznie analizowała swój kaszel, katar i ból głowy, doszukując się w nich objawów niebezpiecznej choroby. Na to zapotrzebowanie (można by powiedzieć rynkowe) odpowiedział Gruner + Jahr Polska, uruchamiając pod adresem Czytogrypa.pl darmowy test na grypę.

Test na świńską grypę (od G+J)

Źródło: Google Trends

Test został opracowany na podstawie Brytyjskiego Planu Pandemicznego, we współpracy z prof. dr hab. Lidią B. Brydak, kierownikiem Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

"Odpowiadamy na palący problem i potrzebę błyskawicznego zaspokojenia głodu informacji na temat nowego rodzaju grypy. Rządowe instytucje w Wielkiej Brytanii już wiele miesięcy temu przygotowały się na ten sposób komunikacji z pacjentami w internecie. Oczywiście, ostateczne rozpoznanie A/H1N1 możliwe jest wyłącznie w trakcie analiz laboratoryjnych i nie zastąpi wizyty u lekarza" - tłumaczy Marcin Kozioł, dyrektor multimediów G+J Polska.

Były już przykłady w polskiej sieci, gdy mały, sezonowy serwisik wpływał w istotnym stopniu na oglądalność dużych grup internetowych. Sądzę, że również Czytogrypa.pl, dzięki aktualnej tematyce, może drogą wirusową rozprzestrzeniać się wśród internautów, zwiększając tym samym zasięg wydawnictwa.

G+J nie ukrywa, że witryna ma spełniać cel komercyjny. Na stronie reklamuje się już "zabijający wirusy grypy" Domestos. Strona zachęca także do odwiedzenia sklepu Fokus.pl, gdzie do kupienia są książki o grypie.

Test na świńską grypę (od G+J)

CzytoGrypa.pl