Terra Mobile kupuje Iobox

Terra Mobile, hiszpański portal internetowy - należący w 49 procentach do Terra Networks i 51 procentach do Telefonica Moviles - dostępny jedynie za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej, zakupił fiński portal internetowy Iobox, o podobnym charakterze. Wartość transakcji to 230 milionów euro.

W ten sposób Terra Mobile wkroczyła do czołówki spółek oferujących dostęp do Internetu przez komórki. Jak przewidują analitycy, do końca 2005 roku 20 procent wejść do Internetu będzie się odbywało właśnie z telefonów komórkowych. Dla większości użytkowników dostęp do Internetu, a następnie korzystanie z tańszych połączeń będzie jednym, jeśli nie jedynym sposobem korzystania z telefonów komórkowych.

Iobox był pierwszym portalem internetowym dostępnym przez komórki. Korzystało z niego około miliona osób, jego biura mieszczą się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Skandynawii.

Derek Brown, analityk europejskiego rynku internetowego z Robertson Stephen twierdzi, że Terra Mobile zawarła niezwykle korzystną transakcję. „Zbudowanie mocnej platformy radiowej zajęło Iobox-owi kilka lat. O wiele lepiej, że Terra Mobile kupił już gotową, zamiast tworzyć własną” – twierdzi Brown.

Prawdopodobnie dochody Terra Mobile nagle nie wzrosną, ale uczynią firmę atrakcyjniejszą dla potencjalnych klientów.