Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Terra Mobile kupuje Iobox

Terra Mobile, hiszpański portal internetowy - należący w 49 procentach do Terra Networks i 51 procentach do Telefonica Moviles - dostępny jedynie za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej, zakupił fiński portal internetowy Iobox, o podobnym charakterze. Wartość transakcji to 230 milionów euro.

W ten sposób Terra Mobile wkroczyła do czołówki spółek oferujących dostęp do Internetu przez komórki. Jak przewidują analitycy, do końca 2005 roku 20 procent wejść do Internetu będzie się odbywało właśnie z telefonów komórkowych. Dla większości użytkowników dostęp do Internetu, a następnie korzystanie z tańszych połączeń będzie jednym, jeśli nie jedynym sposobem korzystania z telefonów komórkowych.

Iobox był pierwszym portalem internetowym dostępnym przez komórki. Korzystało z niego około miliona osób, jego biura mieszczą się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Skandynawii.

Derek Brown, analityk europejskiego rynku internetowego z Robertson Stephen twierdzi, że Terra Mobile zawarła niezwykle korzystną transakcję. „Zbudowanie mocnej platformy radiowej zajęło Iobox-owi kilka lat. O wiele lepiej, że Terra Mobile kupił już gotową, zamiast tworzyć własną” – twierdzi Brown.

Prawdopodobnie dochody Terra Mobile nagle nie wzrosną, ale uczynią firmę atrakcyjniejszą dla potencjalnych klientów.