Tencent inwestuje w Digital Sky Technologies

Tencent, internetowy gigant z Chin, zainwestował 300 mln dol w Digital Sky Technologies, internetowego giganta z Rosji.

Firma Digital Sky Technologies jest aktywnym inwestorem na amerykańskim rynku mediów społecznościowych. Pod koniec ubiegłego roku DST zainwestowało 180 mln dol w firmę Zynga, twórcę popularnej na Facebooku gry Farmville. Kilka dni potem rosyjski koncern dokupił jeszcze 1,9 proc. udziałów w Facebooku, za nieco wyższą kwotę 200 mln dol.

Teraz to DST stało się obiektem inwestycji. Chiński gigant internetowy Tecent zainwestował w DST 300 mln dol w zamian za 10,26 proc. udział. Tencent uzyskał też 0,51 proc. głosów w DST.

Umowa zawarta między gigantami może wywrzeć spory wpływ na międzynarodowy rynek internetowy. DST ma udziały m.in. w Mail.ru, największym rosyjskim portalu i HeadHunter.ru, największym serwisie z ogłoszeniami o pracę, a za pośrednictwem Forticomu - udziały w polskiej Naszej-klasie. Z kolei Tencent jest właścicielem QQ (najpopularniejszy komunikator internetowy w Chinach). Jednakże poza tym, że inwestycja niesie za sobą "partnerstwo strategiczne" nie ujawniono żadnych szczegółów.

Zarówno Tencent jak i Digital Sky Technologies złożyły ostatnio oferty kupna na komunikator internetowy ICQ, którego obecnym właścicielem jest AOL. Jednak ogłoszone dziś partnerstwo strategiczne pozwala przypuszczać, że jedna ze spółek zrezygnuje z ubiegania się o ICQ.