Telia sprzeda Netię?

Szwedzka Telia rozważa sprzedaż posiadanych 48% udziałów w Netii Holdings. Powodem jest zła sytuacja finansowa Netii i brak środków na finansowanie jej działalności dłużej niż do połowy przyszłego roku.

Serwis Bloombeg.com poinformował, powołując się na szwedzki dziennik Dagens Industri, że Telia, główny udziałowiec Netii Holdings, rozważa sprzedaż posiadanego 48-proc. pakietu akcji spółki.

Decyzję o wstrzymaniu dalszego finansowania Netii przez Telię podjęto po tym, jak w trzecim kwartale br. spółka zanotowała kolejną stratę w wysokości 497,5 mln zł. Od początku tego roku Netia zanotowała stratę netto w kwocie 887,3 mln zł przy przychodach na poziomie 393,1 mln zł. Przedstawiciele Netii zapewniają, że środków na finansowanie działalności firmy wystarczy do końca września 2002 roku.

"Telia prowadzi rozmowy mające na celu rozwiązanie problemów finansowych Netii, co pozwoliłoby spółce na przetrwanie", powiedział Tobias Lenner, odpowiedzialny w Telii za kontakty z inwestorami. Lenner nie ujawnił jednak, czy szwedzki koncern chce się pozbyć udziałów w Netii.