Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Telewizyjno-internetowi piraci zatrzymani

Zatrzymanie 11 osób i zabezpieczenie sprzętu o wartości prawie 100 tys. złotych to efekt ogólnopolskiej akcji Policji, wymierzonej w piratów, zajmujących się produkowaniem i dystrybuowaniem sprzętu oraz oprogramowania do nielegalnego odkodowywania sygnału płatnych programów telewizyjnych.

Działania policji wspierane były przez operatorów platform Cyfra+ i Cyfrowy Polsat, a także stowarzyszenie Sygnał (zrzeszające nadawców i dystrybutorów telewizyjnych).

Policja poinformowała, że przestępcy umieszczali swoje oferty w internetowych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. W wyniku przeprowadzonej akcji zabezpieczono nielegalne oprogramowanie służące do programowania kart kodowych oraz zmian oprogramowania w tunerach satelitarnych. Policjanci przeszukali 16 lokali, w których ujawniono m.in. około 700 płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem, 19 komputerów, 6 programatorów, 89 kart odkodowujących płatne programy platform satelitarnych.

Telewizyjno-internetowi piraci zatrzymani

Podrobione karty do dekoderów, przejęte przez policję

"Obchodzenie zabezpieczeń w celu nielegalnego odbioru sygnału telewizyjnego, w tym satelitarnego, to przestępstwo. Stowarzyszenie Sygnał, zrzeszające nadawców i dystrybutorów telewizyjnych, wypowiedziało zdecydowaną wojnę piratom. To pierwsza tak duża akcja przeciwko piratom internetowym i na pewno nie ostatnia. Przestępcy internetowi, wbrew obiegowej opinii, nie mogą czuć się bezpieczni, bo nie są bezkarni" - komentuje Zbigniew Taraś, prezes stowarzyszenia Sygnał.

"Piractwo nie jest przejawem sprytu, lecz zwykłą kradzieżą. Walka z tym procederem zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Konkurencyjni nadawcy łączą siły w ramach coraz mocniejszej i skutecznej koalicji antypirackiej, przekonani o konieczności wspólnej walki o poszanowanie własności intelektualnej. Dzięki współpracy z policją, a także coraz lepszym środkom technicznym i możliwościom prawnym, osiągamy kolejne sukcesy" - dodał Jacques Aymar de Roquefeuil, dyrektor zarządzający spółki Canal+ Cyfrowy, operatora platformy Cyfra+.

Za 'piractwo sygnału telewizyjnego' grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.