Teleglobe coraz głębiej

Teleglobe dokona restrukturyzacji pod ochroną przepisów prawa upadłościowego – taki plan przedstawiła wczoraj spółka. Konieczne będzie zakończenie działalności w sektorze transmisji danych i hostingu, zwolnionych zostanie 850 osób.

Rozpoczęło się postępowanie upadłościowe Teleglobe przed sądami w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych; na piątek zapowiadane jest złożenie stosownego wniosku w brytyjskich organach sądownictwa gospodarczego. Podczas restrukturyzacji Teleglobe nadal będzie finansowane przez Bell Canada, które wyłoży na ten cel 100 – 125 mln USD. Kwota ta, przyznana w końcu kwietnia br. wystarczy na ok. 3 miesięcy działalności. „Powrócimy do naszej podstawowej działalności, czyli transmisji głosu” – zapowiada nowy prezes Teleglobe, John Brunette. W ten sposób Teleglobe uwolni się od wysokich kosztów wybudowanej ostatnio infrastruktury, pierwotnie przeznaczonej do transmisji danych i hostingu – tych usług Teleglobe nie zamierza już świadczyć. Usługi głosowe Teleglobe przyniosły firmie 940 mln USD z 1,3 mld wszystkich przychodów w 2001 roku. Pomimo spadku cen i przychodów w tym segmencie (do 218 mln USD), Teleglobe odnotował w I kw. br. wzrost ruchu głosowego o 20% w stosunku do Q1’01.

W związku ze zmianą zakresu działalności zwolnieni zostali szefowie likwidowanych działów. Ponadto odszedł m.in. wiceprezes ds. finansowych. Sam John Brunette zastąpił natomiast na stanowisku prezesa Charlesa Childers’a, który objął je w styczniu br. Po przebudowie firma będzie działała bez wsparcia partnera strategicznego, jednak Teleglobe będzie aktywnie poszukiwało inwestora.

W Polsce Teleglobe obsługuje m.in. TP S.A., Telefonia Dialog, Netię i operatorów komórkowych. Polski oddział jest rentowny od początku br., w ubiegłym roku miał 20 mln zł przychodów. Według zapewnień przedstawicieli spółki, nie powinno być więc trudności z jego "sprzedaniem się”.

Kłopoty Teleglobe rozpoczęły się po ogłoszeniu w końcu kwietnia br. przez Bell Canada Enterprises, właściciela spółki, że kończy długofalową inwestycję w Teleglobe. Dwa lata wcześniej kanadyjska firma kupiła Teleglobe za 4,7 mld USD, a zaangażowanie BCE łącznie z inwestycjami w infrastrukturę wyniosło 10 mld USD.