Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Teleglobe coraz głębiej

Teleglobe dokona restrukturyzacji pod ochroną przepisów prawa upadłościowego – taki plan przedstawiła wczoraj spółka. Konieczne będzie zakończenie działalności w sektorze transmisji danych i hostingu, zwolnionych zostanie 850 osób.

Rozpoczęło się postępowanie upadłościowe Teleglobe przed sądami w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych; na piątek zapowiadane jest złożenie stosownego wniosku w brytyjskich organach sądownictwa gospodarczego. Podczas restrukturyzacji Teleglobe nadal będzie finansowane przez Bell Canada, które wyłoży na ten cel 100 – 125 mln USD. Kwota ta, przyznana w końcu kwietnia br. wystarczy na ok. 3 miesięcy działalności. „Powrócimy do naszej podstawowej działalności, czyli transmisji głosu” – zapowiada nowy prezes Teleglobe, John Brunette. W ten sposób Teleglobe uwolni się od wysokich kosztów wybudowanej ostatnio infrastruktury, pierwotnie przeznaczonej do transmisji danych i hostingu – tych usług Teleglobe nie zamierza już świadczyć. Usługi głosowe Teleglobe przyniosły firmie 940 mln USD z 1,3 mld wszystkich przychodów w 2001 roku. Pomimo spadku cen i przychodów w tym segmencie (do 218 mln USD), Teleglobe odnotował w I kw. br. wzrost ruchu głosowego o 20% w stosunku do Q1’01.

W związku ze zmianą zakresu działalności zwolnieni zostali szefowie likwidowanych działów. Ponadto odszedł m.in. wiceprezes ds. finansowych. Sam John Brunette zastąpił natomiast na stanowisku prezesa Charlesa Childers’a, który objął je w styczniu br. Po przebudowie firma będzie działała bez wsparcia partnera strategicznego, jednak Teleglobe będzie aktywnie poszukiwało inwestora.

W Polsce Teleglobe obsługuje m.in. TP S.A., Telefonia Dialog, Netię i operatorów komórkowych. Polski oddział jest rentowny od początku br., w ubiegłym roku miał 20 mln zł przychodów. Według zapewnień przedstawicieli spółki, nie powinno być więc trudności z jego "sprzedaniem się”.

Kłopoty Teleglobe rozpoczęły się po ogłoszeniu w końcu kwietnia br. przez Bell Canada Enterprises, właściciela spółki, że kończy długofalową inwestycję w Teleglobe. Dwa lata wcześniej kanadyjska firma kupiła Teleglobe za 4,7 mld USD, a zaangażowanie BCE łącznie z inwestycjami w infrastrukturę wyniosło 10 mld USD.