Telefony z systemem Android będą korzystać z... Binga!

To nie żart: Motorola będzie wyposażać smartfony działające pod kontrolą systemu Android, którego autorem jest Google w Microsoftową wyszukiwarkę Bing. Sprawa dotyczy na razie rynku chińskiego, ale dalsza ekspansja Microsoftu jest niewykluczona.

Pierwsze telefony umożliwiające wyszukiwanie za pośrednictwem Binga mają być dostępne jeszcze w tym kwartale. W praktyce użytkownik będzie mieć do dyspozycji zakładkę w przeglądarce umożliwiającą wyszukiwanie za pomocą narzędzia Microsoftu.

Według Motoroli umowa z Microsoftem nie dotyczy jedynie rynku chińskiego. Na razie nie podano informacji kiedy wyszukiwarka Microsoftu pojawi się w urządzeniach sprzedawanych w innych państwach.

Związanie się z Microsoftem to druga decyzja Motoroli pomijająca Google. Tuż po grudniowych atakach, których ofiarą padł m.in. Gmail i rozważaniach Google'a o wycofaniu się z chińskiego rynku, Motorola zawarła porozumienie z największą chińską wyszukiwarką Baidu.com.

Tymczasem Eric Schmidt CEO Google na konferencji odbywającej się w Abu Dhabi zapewnił, że Google prowadzi negocjacje z chińskim rządem, co już wkrótce powinno doprowadzić do rozwiązania spornych kwestii. Nie wiadomo jednak kiedy ma to nastąpić, nieznane są też żadne ustalenia z prowadzonych rozmów. Pomimo deklaracji, które ogłoszono przy okazji ujawnienia ataku na Gmaila, chińska wersja wyszukiwarki Google'a - Google.cn nadal cenzuruje wyniki wyszukiwania.