Telefony z aparatami cyfrowymi podbijają rynek

Sprzedaż telefonów z aparatami cyfrowymi wzrośnie 4-krotnie do końca 2004 r., w porównaniu z zeszłym rokiem - przewidują analitycy Gartnera. Nowe technologie oraz coraz większa konkurencja na tym rynku spowoduje, że niedługo wysokiej jakości cyfrowy aparat w komórce będzie standardem.

Według raportu Gartnera, w 2008 roku aż 70% telefonów będzie zawierało wbudowane aparaty. Coraz lepsza technologia wykorzystywana w aparatach zintegrowanych z telefonami komórkowymi, coraz bardziej zwiększa ich atrakcyjność. Telefon z aparatem, sprzedawany w Europie, umożliwia robienie zdjęć o rozdzielczości 1,3 megapiksela, podczas gdy urzadzenia obecne na rynku japońskim oferują jakość 3,2 megapikseli.

Wzrost popularności komórek, robiących cyfrowe zdjęcia, jest spowodowany zmianami, które ułatwiły obsługę tych urządzeń oraz wzrostem liczby i obniżeniem kosztu usług, do których oferują one dostęp (np. MMS). Gartner przewiduje, że w połowie 2005 r. przeciętna komórka pozwoli na wykonywanie fotografii o rozdzielczości 2 megapikseli.

Producenci aparatów pracują nad poprawieniem jakości wykonywanych zdjęć, w szczególności tych wykonywanych w trudnych warunkach oświetleniowych (nocne kluby, dyskoteki). Niektórzy starają się wprowadzić do swoich urządzeń funkcjonalności znane z zwykłych aparatów cyfrowych, jak np. optyczny zoom. Inne usprawnienia przewidują dodanie możliwości nagrywania sekwencji wideo, czy też podstawowych funkcji wykonanych zdjęć.

Intensywna rywalizacja producentów telefonów komórkowych o klientów powoduje, że w niedługim czasie będzie można kupić urządzenie zawierające cztero- lub nawet pięciomegapikselowy sensor CCD. O zamiarach wprowadzenia na rynek takich aparatów poinformowały firmy Mitsubishi oraz Samsung.