Telefony dla Wschodniej Europy

Z raportu Yankee Group wynika, że rosyjski rynek telefonów komórkowych rozwija się najszybciej z całego regionu Europy Wschodniej. Liczba abonentów w Rosji to 22% całej tamtejszej populacji.

W kwietniu 2002 roku posiadaczy telefonów komórkowych było w Rosji 8 mln, rok później ich liczba wzrosła do 18 mln. Analitycy z Yankee Group są zdania, że rynek Europy Wschodniej będzie wciąż się powiększał. Z drugiej strony będziemy obserwować nasycenie się rynku zachodnioeuropejskiego w przeciągu najbliższych 5 lat.

Z opracowania dowiadujemy się również, że pomimo możliwości inwestycyjnych, Europa Wschodnia nie będzie szybko gotowa na przyjęcie zaawansowanej infrastruktury czy usług - dlatego też na wdrożenie tam telefonii trzeciej generacji przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Autorzy raportu przewidują również, że do 2007 roku liczba użytkowników telefonii komórkowej wzrośnie w regionie do 125 mln. Przychody z tego regionu będą wynosić 29 mld USD, z tego 4,6 mld pochodzić będzie z przesyłania danych.