Telefonowanie dla użytkowników Twittera

Nowa usługa umożliwiająca użytkownikom Twittera prowadzenie krótkich rozmów głosowych weszła w fazę beta.

Polecamy
Najpopularniejszy serwis mikroblogowy Twitter błyskawicznie zdobywa uznanie milionów internautów z całego świata. Na fali jego popularności tworzone są serwisy lokalne - w Polsce uruchomiono już cztery. Czy mamy do czynienia z chwilowym szaleństwem, czy z trwałą zmianą w sposobie komunikacji międzyludzkiej?

Więcej informacji: Twitter i ferajna - mikroblogi podbijają swiat!

[email protected] to bezpłatna usługa opracowana przez kalifornijską firmę Jajah Inc. Umożliwia użytkownikom Twittera prowadzenie krótkich, dwuminutowych rozmów. Aby z niej skorzystać wystarczy posiadać konto na Twitterze i Jajah, a rozmowa dojdzie do skutku tylko wtedy, gdy użytkownik podąża (ang. follow) za profilem osoby, która dzwoni. Według zapewnień producenta, [email protected] powinna działać na każdej platformie umożliwiającej korzystanie z Twittera, od komputerów po telefony komórkowe.

"W zasadzie to dodanie do Twittera funkcji podobnej do Skype’a" - powiedział Dan Olds, analityk w Gabriel Consulting Group. "Z pewnością jest to ważne rozszerzenie, jednak to, że rozmawiać mogą tylko dwie osoby, różni się trochę od obecnego modelu funkcjonowania Twittera"

Zdaniem Oldsa, jeśli pomysł się przyjmie, w przyszłości może pojawić się funkcja, umożliwiająca dzwonienie do wszystkich, którzy podążają za profilem osoby dzwoniącej. To powinno być ułatwieniem w przekazywaniu komunikatów, w porównaniu do aktualizacji statusu za pomocą klawiatury.

Podobną funkcjonalność zyskają użytkownicy Facebooka. Na początku tego tygodnia firma Vivox z Bostonu poinformowała o prowadzeniu prac nad aplikacją, która umożliwi pojedynczym użytkownikom lub grupom rozmowy za pośrednictwem czatu głosowego. "Tę samą funkcjonalność dodaje Facebook. Wygląda na to, że sieci społecznościowe odchodzą od modelu, w którym wszystko pisze się na klawiaturze" - mówi Olds. "Nowe mechanizmy będą używane, jednak prawdopodobnie dla większości użytkowników, funkcje głosowe nie okażą się rozszerzeniem, które trzeba mieć."