Telefonica kupuje O2

Megafuzja na rynku telekomunikacyjnym. Hiszpański telekom przejmuje operatora sieci O2 działąjącego m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Irlandii. Wartość transakcji wyniesie 31,4 mld USD. Informacja o planach Telefoniki ucina wcześniejsze spekulacje dotyczące przyszłych właścicieli O2, wśród których wymieniało się także KPN oraz Deutsche Telekom.

Telefonica kupuje O2

César Alierta Izuel, prezes i dyrektor wykonawczy Telefónica SA

Umowę musi jeszcze zatwierdzić regulator. Telefonica chce sfinalizować przejęcie w styczniu 2006 r. W ten sposób hiszpański telekom ma zamiar wzmocnić obecność na największych rynkach europejskich, zwłaszcza w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Telefonica jest już właścicielem stacjonarnego dostawcy interentu w Niemczech (Telefonica Deutschland). Wycofała się natomiast z telefonii mobilnej na tym rynku po nieudanym projekcie uruchomienia sieci 3G kilka lat temu. Poprzez zakup O2 hiszpańska firma pozyska czwartego z największych operatorów komórkowych w Niemczech - O2 Germany. Przypomnijmy pojawiały się także pogłoski, że hiszpański operator interesuje się holenderskim KPN za 20 mld euro. Gdyby zarząd Telefoniki kupił KPN, w jej portfelu znalazł by się operator E-Plus Mobilfunk - zajmujący pozycję numer trzy na niemieckim rynku. Przejęte O2 zachowa nazwę i siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Operator komórkowy w grupie kapitałowej to dla stacjonarnych telekomów pewne źródło przychodów. Od dłuższego czasu dobre wyniki grupie TP przynosi Centertel. Przypomnijmy, że TP na mocy zawartej umowy z France Telecom odkupi brakujące 34 proc. udziałów w PTK Centertel. Przejęcie pełnej kontroli nad spółką zarządzającą siecią Orange w Polsce będzie kosztować TP 4,88 mld zł.

Grupa Telefonica w pierwszym półroczu 2005 miała 17,4 mld euro przychodu (w tym 7,75 mld z telefonii komórkowej) oraz 3,52 mld euro zysku operacyjnego. Na koniec czerwca z usług świadczonych przez operatora korzystało ponad 145 mln klientów.

Grupa O2 w roku obrachunkowym zakończonym 31 marca 2005 miała 6,68 mld euro przychodu, 755 mln euro zysku operacyjnego, a liczba jej klientów wzrosła do 24 mln.