Telefonia komórkowa: jest czwarty operator!

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił wyniki przetargu na wolne częstotliwości komórkowe. Rozstrzygnięcie postępowania okazało się sporym zaskoczeniem, nawet dla zwycięzcy. Przetarg na UMTS wygrała Netia, pokonując Centertela, Polkomtela, PTC i spółkę Qiana Investments zależną od Hutchisona. Drugi prowadzony przez URTiP przetarg na pasmo GSM 1800 nie został rozstrzygnięty z powodu niewielkiego zainteresowania.

Pięć spółek, które złożyło oferty na UMTS walczyło o rezerwację trzech dupleksowych kanałów z zakresu częstotliwości 1964,9-1979,7 MHz i 2154,9-2169,7 MHz oraz jednego kanału z zakresu 1900,1-1905,1 MHz. W wyniku postępowania przetargowego do końca 2022 roku zostaną one zarezerwowane dla spółki Netia Mobile. Nowy operator będzie dysonował więc taką samą ilością kanałów do świadczenia usług UMTS jak Era, Idea i Plus.

Telefonia komórkowa: jest czwarty operator!

Przetargowa punktacja

Przetarg miał inny scenariusz niż przewidywali analitycy. Wskazywali oni, że trzej potentaci rynkowi Centertel, Polkomtel i PTC, mogą zaoferować praktycznie dowolnie wysokie opłaty za rezerwację częstotliwości, po to tylko, żeby nie dopuścić na rynek kolejnego gracza. Tymczasem Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel złożyły oferty niezgodne z wymogami dokumentacji przetargowej, a zakwalifikowany do drugiego etapu Centertel odpadł m.in. dlatego, że zaproponował jedynie minimalną opłatę za rezerwację pasma (1,05 mln zł). Netia zadeklarowała astronomiczną jak na obecne realia rynkowe sumę - 344 mln zł ponad opłatę minimalną, a Qiana Investments (Hutchison) - 102,4 mln zł. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji, który na mocy ustawy opiniował zgłoszenia, za najkorzystniejsze dla polskiego rynku uznał oferty Netii i Qiana Investments.

Komentarze o wynikach przetargu

***

Decyzję URTiP witamy z dużym zadowoleniem, choć nie kryjemy niewielkiego zaskoczenia. Od momentu ogłoszenia listy chętnych, rynek faworyzował propozycję Hutchinsona. Nasza wygrana otwiera przed nami nowe możliwości. Mamy siedem dni na odebranie decyzji URTiP-u. Na razie jest za wcześnie na deklaracje dotyczące szczegółów finansowania inwestycji oraz sposobu budowy sieci. Wynik przetargu musimy omówić z naszymi partnerami, bowiem liczyliśmy także na zwycięstwo w przetargu na GSM - zapowiada Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Netii.

Przypomnijmy, głównym partnerem Netii jest spółka Novator Telecom Poland, należącą do Novator One L.P., która jest z kolei spółką zależną Novator Limited. Jej właścicielem jest islandzki przedsiębiorca Thor Bjorgolfsson.

***

Rozstrzygnięcie przetargu może być zaskoczeniem. Wszyscy liczyli na zwycięstwo Hutchinsona, jednak oferta Netii okazała się lepsza o 40 punktów. Netia jednak to nie Hutchinson i nie będzie jej łatwo bowiem operatów różni ich potencjał i doświadczenie. Netia we własnym zakresie będzie musiała opracować biznesplan rozwoju UMTS bez oglądania się na innych dotychczasowych graczy - tak jak to miała w zwyczaju wcześnie Części pieniędzy na działalność wyłoży zapewne inwestor z Islandii, jednak mogą być trudności z pozyskaniem wsparcia sektora finansowego, który uważa UMTS za duże ryzyko, rozczarowany falstartem tej technologii kilka lat temu. Do tej pory nie została uregulowana kwestia roamingu wewnętrznego, co także nie ułatwia zadania czwartemu operatorowi. Obecni operatorzy decyzję przyjmują raczej z zadowoleniem bowiem Netia to nie jest nieobliczalny gracz z Dalekiego Wschodu, a nam użytkownikom trzeba się cieszyć z tego co mamy - uważa Andrzej Piotrowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

***

Wynik przetargu to pewne zaskoczenie. PTC nie wycofuje ze swoich wątpliwości i zastrzeżeń, jednak zarząd nie przyjął oficjalnego stanowiska wobec wyników przetargu - powiedział rzecznik prasowy PTC Witold Pasek.

***

Netia Mobile będzie polskim łącznikiem, który ułatwi wprowadzenie na nasz rynek kapitału funduszu Novator, który inwestuje m.in. w Bułgarii i Czechach. Hutchinson przegrał bo najwyraźniej zaoferował za mało. Z kolei małe zainteresowanie częstotliwością GSM nie dziwi - pasmo UMTS jest dużo atrakcyjniejsze - komentuje Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego, IDC Poland.

***

Wynik przetargu przynosi same niespodzianki. Nie wygrał czarny koń przetargu czyli Hutchinson który zaoferował trzykrotnie niższą cenę, nie został rozwiązany przetarg na GSM ze względu na zbyt niskie oferty startujących, zaś wygrana Netii nie oznacza wcale, że będziemy mieć czwartego operatora. Pytanie czy podejmie się uruchomienia sieci z własnych środków, a może zaproponuje współpracę Hutchinsonowi, a może któremuś z dostawców sprzętu. Kolejną kwestią jest czy wejście Netii przyniesie oczekiwane zmiany, spółka na rynku telefonii stacjonarnej nie działa agresywnie pozycjonuje się jako odrobinę tańszy operator z bardzo dobrą obsługą klienta. Wygrana w przetargu to dobra i zła wiadomość dla Netii. Ulgę mogą poczuć trzej dotychczasowi gracze, nad którymi wisiało widmo walki z Hutchinsonem. Zadowolony powinien być URTiP z wysokości ceny zaoferowanej przez zwycięzcę - Krzysztof Kaczmarczyk analityk DB Securities

Więcej o kondycji polskiego rynku telekomunikacyjnego, w tym telefonii komórkowej, pisaliśmy w materiałach - "Czwarty nie pomoże?" oraz "Stacjonarne jeszcze zarabiają"

Najnowsza komórkowa prognoza IDC na 2005 rok dostępna jest tutaj

Aktualizacja: 09 maja 2005 15:57

Dodaliśmy kolejne komentarze rynkowe dotyczące wyników przetargu oraz tabelę obrazującą kryteria przetargu i przyznane poszczególnym oferentom punkty.

***

Polkomtel - jak informuje PAP - zamierza zaskarżyć wynik przetargu i spowodować zawieszenie procedury rezerwacji częstotliwości dla Netii Mobile.