Telefonia komórkowa Allegro?

QXL Poland, właściciel serwisu Allegro.pl i Polkomtel S.A., operator sieci Plus, podpisały umowę o współpracy, której efektem będzie rozpoczęcie działalności MVNO - mobilnego operatora telefonii komórkowej. Start telefonii planowany jest na pierwszą połowę 2009 roku.

- "Telefonia komórkowa to kolejna usługa, jaką chcemy zaproponować naszym Użytkownikom' - mówi Maciej Oppeln-Bronikowski, dyrektor ds. korporacyjnych spółki QXL Poland, właściciela serwisu Allegro.pl.

Nowa telefonia komórkowa funkcjonować będzie w modelu MVNO (Mobile Virtual Network Operator). Wyróżnikiem oferty nowego operatora komórkowego będzie dostarczanie usług jedynie użytkownikom platformy handlowej Allegro.pl, a dystrybucja nowych usług odbywać się będzie wyłącznie poprzez serwisy Grupy Allegro.pl. Usługa ma być dostępna na obszarze całego kraju.

- "Pomysł ten jest kontynuacją przyjętej strategii dostarczania Użytkownikom Allegro szerokiego wachlarza usług w ramach serwisów Grupy Allegro. Przykładem może być tu AlleKarta kredytowa, system płatności internetowych Platnosci.pl czy program lojalnościowy Payback" - mówi Maciej Oppeln-Bronikowski.

- "Polkomtel S.A. jest pionierem współpracy w zakresie udostępniania sieci na zasadach hurtowych operatorom wirtualnym na polskim rynku. Podpisanie umowy z kolejnym operatorem wirtualnym to krok harmonijnie wpisujący się w strategię spółki" - powiedział prezes Polkomtel S.A. Jarosław Bauc.

QXL nie jest jedynym gigantem polskiego rynku internetowego, który otwiera własna telefonię komórkową. W sierpniu tego roku spółka Gadu-Gadu podpisała umowę z firmą Huawei na wdrożenie platformy MVNO. Jak poinformował wtedy Krzysztof Szalwa z Zarządu Gadu-Gadu S.A., - "Planujemy wprowadzić usługę telefonii komórkowej na przełomie roku." Oznacza to, ze najprawdopodobniej telefonia stworzona przez Gadu-Gadu wyprzedzi w czasie projekt QXL.

Warto zwrócić uwagę, że obie firmy (QXL i Gadu-Gadu) mają jednego właściciela, którym jest międzynarodowy koncern Naspers Limited. Z tego też powodu, biuro reklamy Gadu-Gadu od niedawna odpowiedzialne jest za sprzedaż reklamy na serwisach należących do Grupy Allegro. Czy w świetle współpracy w zakresie sprzedaży reklam, projekt związany z wprowadzeniem usługi telefonii komórkowej będzie realizowany wspólnie przez obie firmy? Oto zapytaliśmy przedstawicieli Allegro. - "Nowa usługa przeznaczona jest dla użytkowników serwisów należących do Grupy Allegro; jest swoistym uzupełnieniem portfela. Oferowane przez nas usługi w zakresie telefonii nie maja nic wspólnego z telefonią, nad którą pracuje Gadu-Gadu" - powiedział nam Patryk Tryzubiak, PR Menadżer Allegro.pl.