TechWig nie boi się stóp

Początek tygodnia upłynął na warszawskiej giełdzie pod znakiem obaw o podwyższenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Początek tygodnia upłynął na warszawskiej giełdzie pod znakiem obaw o podwyższenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Także dlatego taniały spółki tzw. nowej gospodarki. Później jednak stały się po raz kolejny motorem wzrostu dla całego rynku.

W poniedziałek i we wtorek na giełdach Europy Zachodniej panował umiarkowany optymizm, przede wszystkim za sprawą sektora telekomunikacyjnego. Uwagę inwestorów przyciągnął głównie Deutsche Telekom, który ogłosił zamiar kupna amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Powertel. Informacja ta dała impuls do wzrostu kursu DT.

Poprawa nastrojów inwestorów wobec akcji spółek sektora TMT (technologia, media, telekomunikacja) na giełdach światowych pozytywnie wpłynęła na notowania akcji tych spółek na giełdzie warszawskiej. Już w środę wartość indeksu TechWIG na fixingu nie zmieniła się, ale zwiększone zainteresowanie papierami firm komputerowych widoczne było w trakcie notowań ciągłych. Jednocześnie zaostrzenie polityki monetarnej przez RPP nie wpłynęło destruktywnie na rynek.

W czwartek spółki sektora TMT gwałtownie podrożały w Warszawie. Indeks TechWIG zyskał tego dnia 2,2 procent. Analitycy twierdzili, że rynek Sitech był ostatnio mocno przeceniony, więc inwestorzy przystąpili do zakupów. Przed południem akcje ComputerLandu zyskały 5,6 procent, Apeximu 5,1 procent, Softbanku 4,3 procent, ComArchu 3,1 procent, Elektrimu 2,7 procent, a TP SA 1,2 procent. W notowaniach ciągłych zwyżki były kontynuowane. Największy wzrost tym razem zanotował Optimus, a o 10-procent potaniały papiery Netii.

Tego samego dnia zagraniczne giełdy oczekiwały na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który podniósł stopy procentowe, jednak w niewielkim stopniu.

Zdaniem analityków, mimo tej decyzji firmy technologiczne i tak, nawet przy wyższych stopach, będą generowały większe zyski niż inne gałęzie gospodarki. Przy takim optymizmie dzięki dobrym wynikom finansowym wzrosły wyceny akcji producentów sprzętu telekomunikacyjnego: Nokii i Ericssona oraz spółek internetowych.

Na fali takich spekulacji i wydarzeń podczas wczorajszego fixingu akcje spółek sektora TMT gwałtownie znowu podrożały. Indeks TechWIG zyskał 5,3 procent, podczas gdy WIG20 tylko 1,7 procent. Według analityków, kolejna fala wzrostowa, zapoczątkowana przez spółki TMT, może wynieść indeksy giełdowe na poziomy nowych rekordów.

Dodatkowo w centrum zainteresowania inwestorów znalazł się Elektrim, który ogłosił, że w ciągu 3 lat wyda na usługi telekomunikacyjne do 130 milionów dolarów. Chodzi o tzw. zintegrowany pakiet, obejmujący telefon, telewizję kablową i Internet.

Autor jest dziennikarzem "Rzeczpospolitej"