Taniej z TP do Plusa

Nowe ceny połączeń z telefonów stacjonarnych sieci TP do mobilnej sieci Plus GSM zostaną wprowadzone na początku 2003 r.

Stanie się tak dzięki temu, że Polkomtel i Telekomunikacja Polska porozumiały się w sprawie nowych zasad rozliczeń za wymianę ruchu telekomunikacyjnego. TP zobowiązała się do stosowania takich samych cen za połączenia ze swojej sieci stacjonarnej do sieci Plus GSM, jakie stosuje wobec połączeń do sieci Idea (80 gr netto w dni robocze w godzinach 18.00–22.00 oraz w dni wolne od pracy w godz. 8.00–22.00).

Nowe zasady rozliczeń między Telekomunikacją a Polkomtelem są dla operatora sieci Plus GSM korzystniejsze od zasad proponowanych poprzednio i odrzuconych przez Polkomtel SA, a przyjętych przez Ideę. Gwarantują mniejszy udział Plusa w obniżce cen połączeń.

Zasady na jakich firmy zawarły porozumienie wynika z analizy rynków europejskich podobnych pod względem kosztów budowy sieci komórkowych (Hiszpania, Niemcy, Czechy, Portugalia, Włochy, Węgry). Wynika z niej, że stosowane w Polsce ceny za połączenia międzyoperatorskie (tzw. interconect) nie są wyższe niż w tych krajach, natomiast marże operatora sieci stacjonarnej na tych połączeniach są aż trzykrotnie wyższe niż w wymienionych krajach.