Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Tania muzyka nie dla Niemców

Niemiecki sąd orzekł, że rosyjski serwis muzyczny allofmp3.com, w którym można kupować pliki MP3 już za 2 centy za 1 MB, działa niezgodnie z prawem i musi zostać zmodyfikowany tak, by mieszkańcy Niemiec nie mogli z niego korzystać.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż właściciele allofmp3.com nielegalnie dystrybuują muzykę i fakt, że ich działalność nie jest nielegalna w Rosji, nie znaczy, że sądy innych krajów będą ignorować ten proceder. Jednym z kluczowych argumentów podczas procesu było oświadczenie przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), którzy oświadczyli, że serwis nie ma prawa do dystrybuowania nagrań żadnej z wytwórni należących do organizacji (do IFPI należy zdecydowana większość światowych wytwórni muzycznych).

Dlatego też serwisowi zakazano prowadzenia działalności na terenie Niemiec - w praktyce oznacza to nakazanie jego właścicielom wprowadzenia takich modyfikacji, które uniemożliwią mieszkańcom Niemiec korzystanie z zasobów allofmp3.com.

Warto przypomnieć, iż kilka miesięcy temu rosyjski sąd stwierdził, że serwis nie łamie żadnych rosyjskich przepisów, nie ma więc żadnych podstaw do zakazania mu prowadzenia działalności (pisaliśmy o tym w tekście "Moskiewska prokuratura: AllofMP3 nie narusza prawa"). Właściciele allofmp3.com wykorzystują lukę w rosyjskim prawie - antypirackie prawo Federacji Rosyjskiej nie uwzględnia bowiem piractwa internetowego (znajdują się w nim jedynie zapisy o nieautoryzowanym kopiowaniu i dystrybuowaniu chronionych prawnie treści za pomocą fizycznych nośników informacji - np. CD lub DVD).