Tania muzyka nie dla Niemców

Niemiecki sąd orzekł, że rosyjski serwis muzyczny allofmp3.com, w którym można kupować pliki MP3 już za 2 centy za 1 MB, działa niezgodnie z prawem i musi zostać zmodyfikowany tak, by mieszkańcy Niemiec nie mogli z niego korzystać.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż właściciele allofmp3.com nielegalnie dystrybuują muzykę i fakt, że ich działalność nie jest nielegalna w Rosji, nie znaczy, że sądy innych krajów będą ignorować ten proceder. Jednym z kluczowych argumentów podczas procesu było oświadczenie przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), którzy oświadczyli, że serwis nie ma prawa do dystrybuowania nagrań żadnej z wytwórni należących do organizacji (do IFPI należy zdecydowana większość światowych wytwórni muzycznych).

Dlatego też serwisowi zakazano prowadzenia działalności na terenie Niemiec - w praktyce oznacza to nakazanie jego właścicielom wprowadzenia takich modyfikacji, które uniemożliwią mieszkańcom Niemiec korzystanie z zasobów allofmp3.com.

Warto przypomnieć, iż kilka miesięcy temu rosyjski sąd stwierdził, że serwis nie łamie żadnych rosyjskich przepisów, nie ma więc żadnych podstaw do zakazania mu prowadzenia działalności (pisaliśmy o tym w tekście "Moskiewska prokuratura: AllofMP3 nie narusza prawa"). Właściciele allofmp3.com wykorzystują lukę w rosyjskim prawie - antypirackie prawo Federacji Rosyjskiej nie uwzględnia bowiem piractwa internetowego (znajdują się w nim jedynie zapisy o nieautoryzowanym kopiowaniu i dystrybuowaniu chronionych prawnie treści za pomocą fizycznych nośników informacji - np. CD lub DVD).