Takt przeciw piratom

Wytwórnia płyt kompaktowych Takt rozpoczęła produkcję płyt zabezpieczonych przed nielegalnym kopiowaniem.

Takt rozpoczął produkcję płyt muzycznych z nagraniami chronionymi elektronicznie na zlecenie kompanii muzycznej Pomaton EMI.

Zastosowane oprogramowanie Cactus izraelskiej firmy Midbar ma za zadanie ograniczyć możliwość masowego kopiowania płyt. System zabezpieczający zakodowany jest bezpośrednio na płytach kompaktowych i jak twierdzą przedstawiciele Taktu, nie wpływa na jakość dźwięku. Zabezpieczenie nie utrudnia też odtwarzania płyty na odtwarzaczach oraz w komputerowych napędach CD. Nadal istnieje możliwość tworzenia za pomocą domowego sprzętu komputerowego kopii płyt dla własnych potrzeb.

"Wprowadzenie CD z nagraniami chronionymi elektronicznie jest naszą reakcją na powszechny brak szacunku wobec własności intelektualnych. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma, na razie, 100% zabezpieczeń przed piractwem, ale wprowadzenie takiej ochrony ograniczy złodziejstwo fonograficzne. Będzie kolejnym krokiem do stworzenia normalnych warunków do tworzenia i eksploatacji piosenek" - mówi Piotr Kabaj, dyrektor generalny Pomaton EMI.