Tablet od Google? Szkice koncepcyjne konkurenta iPada

Glen Murphy, projektant interfejsów użytkownika w Projekcie Chromium (zespole programistów przeglądarki Google Chrome i systemu Chrome OS), opublikował kilka ciekawych rysunków koncepcyjnych, przedstawiających, jak mógłby wyglądać... tablet Google.

Chrome OS w tablecie - koncepcje

Zobacz także:

Jak czytamy na stronie dev.chromium.org, twórcy systemu operacyjnego Google skupiają się w głównej mierze na dostosowaniu jego interfejsu do wymogów ekranów w netbookach. OS mógłby jednak równie dobrze znaleźć zastosowanie w innych urządzeniach.

W zależności od docelowej platformy sprzętowej, jej mocy obliczeniowej i dostępnej wielkości ekranu, system różniłby się zastosowanymi w nim rozwiązaniami.

Stąd też przedstawione zostały graficznie koncepcje interfejsu Chrome OS w tablecie, uwzględniające m.in. wirtualną klawiaturę (wyświetlaną w dolnej części ekranu lub umieszczoną w osobnym oknie), karty przeglądarki na pasku bocznym i menu kontekstowe (pop-up) z funkcjami przeglądania. Interfejs byłby w pełni dotykowy.

Tablet Google - "iPad-killer"?

Prezentacja koncepcji "tabletu Google" zbiegła się w czasie z premierą tabletu Apple: pokazanego pod koniec stycznia urządzenia o nazwie iPad. Gadżet, określany mianem "magicznego" zebrał różne recenzje, począwszy od entuzjastycznych po sceptyczne (iPhone, tylko że większy").

System operacyjny zastosowany w iPadzie to rozwinięcie oprogramowania iPhone OS, wzbogacone o dodatkowe właściwości, takie jak rozwijane menu.

Nie będziemy zdziwieni, jeśli Google faktycznie "wejdzie" w rynek tabletów. Było by to tylko powtórzeniem manewru, jaki koncern wykonał z systemem operacyjnym dla smartfonów. Po tym, jak Android zagościł na dobre w urządzeniach mobilnych, Google wprowadziło własny telefon, Nexus One.

Warto zauważyć, że Chrome OS - jako system "webcentryczny", oparty na przeglądarce internetowej - w tablecie mógłby zyskać większe uznanie, niż w netbookach. Te ostatnie służą bowiem jako komputery bardziej ogólnego przeznaczenia (przede wszystkim do pracy). Tymczasem głównym przeznaczeniem tabletów, jak choćby wspomnianego iPada, wydaje się być zapewnienie użytkownikowi szybkiego dostępu do informacji i wygoda w przeglądaniu zasobów Internetu.

Pomysły na Chrome OS w tablecie - zobacz wideo:

Finalna wersja Chrome OS ma zostać udostępniona jeszcze w tym roku. Jak podaje Google, system jest wciąż w fazie rozwojowej i podlega eksperymentom z różnymi interfejsami użytkownika. Programiści chcą w ten sposób określić, które rozwiązania będą skutkować najlepszą użytecznością.