Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Tablet od Google? Szkice koncepcyjne konkurenta iPada

Glen Murphy, projektant interfejsów użytkownika w Projekcie Chromium (zespole programistów przeglądarki Google Chrome i systemu Chrome OS), opublikował kilka ciekawych rysunków koncepcyjnych, przedstawiających, jak mógłby wyglądać... tablet Google.

Chrome OS w tablecie - koncepcje

Zobacz także:

Jak czytamy na stronie dev.chromium.org, twórcy systemu operacyjnego Google skupiają się w głównej mierze na dostosowaniu jego interfejsu do wymogów ekranów w netbookach. OS mógłby jednak równie dobrze znaleźć zastosowanie w innych urządzeniach.

W zależności od docelowej platformy sprzętowej, jej mocy obliczeniowej i dostępnej wielkości ekranu, system różniłby się zastosowanymi w nim rozwiązaniami.

Stąd też przedstawione zostały graficznie koncepcje interfejsu Chrome OS w tablecie, uwzględniające m.in. wirtualną klawiaturę (wyświetlaną w dolnej części ekranu lub umieszczoną w osobnym oknie), karty przeglądarki na pasku bocznym i menu kontekstowe (pop-up) z funkcjami przeglądania. Interfejs byłby w pełni dotykowy.

Tablet Google - "iPad-killer"?

Prezentacja koncepcji "tabletu Google" zbiegła się w czasie z premierą tabletu Apple: pokazanego pod koniec stycznia urządzenia o nazwie iPad. Gadżet, określany mianem "magicznego" zebrał różne recenzje, począwszy od entuzjastycznych po sceptyczne (iPhone, tylko że większy").

System operacyjny zastosowany w iPadzie to rozwinięcie oprogramowania iPhone OS, wzbogacone o dodatkowe właściwości, takie jak rozwijane menu.

Nie będziemy zdziwieni, jeśli Google faktycznie "wejdzie" w rynek tabletów. Było by to tylko powtórzeniem manewru, jaki koncern wykonał z systemem operacyjnym dla smartfonów. Po tym, jak Android zagościł na dobre w urządzeniach mobilnych, Google wprowadziło własny telefon, Nexus One.

Warto zauważyć, że Chrome OS - jako system "webcentryczny", oparty na przeglądarce internetowej - w tablecie mógłby zyskać większe uznanie, niż w netbookach. Te ostatnie służą bowiem jako komputery bardziej ogólnego przeznaczenia (przede wszystkim do pracy). Tymczasem głównym przeznaczeniem tabletów, jak choćby wspomnianego iPada, wydaje się być zapewnienie użytkownikowi szybkiego dostępu do informacji i wygoda w przeglądaniu zasobów Internetu.

Pomysły na Chrome OS w tablecie - zobacz wideo:

Finalna wersja Chrome OS ma zostać udostępniona jeszcze w tym roku. Jak podaje Google, system jest wciąż w fazie rozwojowej i podlega eksperymentom z różnymi interfejsami użytkownika. Programiści chcą w ten sposób określić, które rozwiązania będą skutkować najlepszą użytecznością.