Tablet BlackBerry oficjalnie zaprezentowany

RIM oficjalnie wkracza na rynek tabletów. Na konferencji w San Francisco firma zaprezentowała nowe urządzenie z 7-calowym ekranem. BlackBerry PlayBook to ponoć "pierwszy profesjonalny tablet".

Spekulacje na temat tabletu tworzonego przez RIM pojawiły się w zeszłym tygodniu. Informowaliśmy wtedy o prawdopodobnej prezentacji urządzenia podczas poniedziałkowej konferencji Reseach In Motion w San Francisco.

Zgodnie z przewidywaniami firma zaprezentowała swój pierwszy tablet. Już na wstępie okazało się, że spekulacje nie były dokładne. Tablet nie będzie się bowiem nazywać BlackPad tylko BlackBerry PlayBook.

Urządzenie zaprezentował Mike Lazardis - jeden z szefów RIM. Określił on najnowsze dzieło firmy mianem "pierwszego profesjonalnego tabletu", podkreślając możliwości związane z biznesem i pełną obsługą rozwiązań sieciowych (m.in. Flash 10.1 i HTML 5).

Specyfikacja

W tablecie BlackBerry zamontowano dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 taktowany na 1GHz i 1GB pamięci RAM. Podczas konferencji nie padły szczegóły dotyczące GPU, wiadomo jednak, że PlayBook będzie mógł obsługiwać technologię OpenGL.

Urządzenie wyposażono w dwie kamery. Ta z przodu posiada matrycę o rozdzielczości 3MPix. Sensor tylnej posiada natomiast 5 megapikseli. Obydwie potrafią nagrywać obraz w rozdzielczości HD (1080p). Ponadto tablet BlackBerry posiada moduł WiFi (802.11n), Bluetooth, slot microUSB oraz microHDMI. Urządzenie ma zaledwie centymetr grubości.

Nowy system operacyjny

PlayBook posiada 7-calowy ekran dotykowy działający w rozdzielczości 1024x600 pikseli. Użytkownicy pracować będą za jego pośrednictwem na nowym systemie operacyjnym nazwanym BlackBerry Tablet OS. Jest on w pełni przygotowany do obsługi programów znanych z BlackBerry OS 6.

Deweloperzy już dziś mogą zgłaszać chęć tworzenia aplikacji stworzonych wyłącznie na nową platformę. RIM zaproponował dwa podejścia - wykorzystanie HTML 5 lub Flash 10.1. Stworzone w ten sposób aplikacje będą rozprowadzane za pośrednictwem sklepu BlackBerry App World.

PlayBook może być sparowany z telefonem BlackBerry. Dzięki temu użytkownik tabletu będzie mógł wymieniać dane między urządzeniami oraz otrzyma dostęp do sieci 3G prosto z tabletu.

Premiera?

Lazardis nie zdradził dokładnej ceny urządzenia ani daty jego premiery. Wiadomo jedynie, że RIM planuje rozpocząć sprzedaż tabletu BlackBerry w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na początku będzie on dostępny jedynie w Stanach Zjednoczonych. Klienci z Europy mogą się go spodziewać najwcześniej w drugim kwartale.