TVP uruchomi HbbTV na Euro 2012

Polski nadawca publiczny zamierza na krótko przed rozpoczęciem mistrzostw uruchomić telewizję hybrydową w standardzie HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Jednocześnie poszerzony zostanie zasięg naziemnego multipleksu MUX1 oraz wystartuje emisja programów TVP1 i TVP2 w standardzie HD.

Obecnie w TVP prowadzone są testy technologii HbbTV, które mają ustalić, które telewizory najlepiej nadają się do odbierania tego typu usług. Testy są prowadzone w ramach przyjętego harmonogramu, zgodnie z którym już od grudnia prowadzone były modernizacje w studiach nadawczych i sprowadzana była technologia niezbędna do nadawania w HD. Ostateczny rozruch urządzeń nadających w HD zaplanowano na 17. kwietnia.

Testy HbbTV prowadzi także TVN HD.

Co daje HbbTV?

HbbTV jest to bezpośrednio powiązany z nadawanym programem pakiet informacji i dodatkowych treści możliwych do obejrzenia za pomocą telewizora, podczas oglądania programu. Odbiorca może na przykład podczas oglądania meczu (albo w jego przerwie) podejrzeć składy i sprawdzić dotychczasową statystykę grających drużyn.

W ramach HbbTV można sprawdzać także najnowsze informacje oraz prognozę pogody. W założeniach ta technologia oferuje pełną komunikację między nadawcą i odbiorcą. Pozwala na przykład zagłosować na konkretnego uczestnika podczas trwania programu rozrywkowego.

Druga młodość teletekstu

HbbTV w naturalny sposób kojarzy się z teletekstem, choć z technologicznego punktu widzenia jest czymś zupełnie innym. W tej technologii dodatkowe informacje obsługiwane dzięki odpowiedniemu telewizorowi bądź dekoderowi są przesyłane przez Internet, zaś teletekst jest zintegrowany z sygnałem telewizyjnym. Dlatego też zaleca się nadawcom w niedalekiej przyszłości odejście od teletekstu na rzecz specjalnie zaprojektowanych serwisów w ramach usługi HbbTV.

Sam teletekst jest starą technologią. W Polsce została wprowadzona w 1989 roku. Strona główna telegazety TVP została odświeżona po raz ostatni w 2008 roku.

Nowy odbiornik przed Euro

Widzowie TVP, którzy planują wymianę odbiornika telewizyjnego przed Euro 2012 są zachęcani do zakupu telewizora lub STB (set-top-box) zdolnego do odbioru HbbTV. W tej chwili takie telewizory oferują między innymi Sony, Phillips i Thomson. Telewizor oferujący HbbTV od strony sprzętowej nie różni się od Smart TV, jest to kwestia wyłącznie oprogramowania. Dlatego warto podczas zakupu zapytać sprzedawcę o tę funkcję lub samemu jej poszukać.

Zdaniem Pawła Tutki z firmy 4vod.tv dotychczas producenci oczekiwali komercyjnego dotychczas producenci telewizorów oczekiwali na komercyjne udostępnienie aplikacji telewizyjnych w HbbTV. Tymczasem nadawcy oczekiwali dostępności telewizorów z HbbTV w sklepach. Mieliśmy efekt zamkniętego koła i wzajemnego oczekiwania. Jego zdaniem ostatnie działania TVP oraz TVN, to bardzo wyraźny sygnał dla pozostałych producentów RTV, którzy jeszcze nie włączyli w sprzedawanych telewizorach funkcjonalności umożliwiającej odbiór HbbTV.

HbbTV to nie Smart TV

Warto odróżnić HbbTV (telewizję hybrydową) od Smart TV, które oferuje między innymi Apple oraz Google. HbbTV jest uzupełnieniem oferty nadawcy o dodatkowe treści możliwe do obsługi równolegle do oglądanego programu, podczas gdy Smart TV jest to zestaw usług dostępnych za pośrednictwem telewizora niezależnych od sygnału nadawcy. Poprzez Smart TV użytkownik może w serwisach VoD obejrzeć filmy na które ma ochotę lub skorzystać z dodatkowych usług (na przykład gier lub, w wypadku usługi Google, obejrzeć obrazy w znanych muzeach).

HbbTV jest wobec tego powrotem interakcji sms-owej, tyle, że wykonywanej poprzez internet i pilota trzymanego w ręku. HbbTV jest także platformą umożliwiającą budowanie serwisu VoD. Dobrze przygotowany przekaz HbbTV wygląda tak samo na wszystkich telewizorach mimo różnicy w standardach Smart TV.