TU7Mobile chce budować UMTS

Jest pierwszy chętny na zbudowanie sieci UMTS w Polsce – konsorcjum firmy linuxowej 7bulls.com i włoskiej spółki telekomunikacyjnej TU Mobile.

Po serii rezygnacji z przetargu na UMTS w Polsce i informacjach, że właściciele spółek telekomunikacyjnych muszą się powtórnie rozważyć kwestię, pojawiła się pierwsza pozytywna decyzja. Do przetargu zamierza stanąć TU7Mobile. Spółkę powołały warszawska firma 7bulls.com (były AS Motors) i włoska TU Mobile. Kapitał zakładowy nowej spółki wynosi 100 tys. złotych. Obaj główni udziałowcy objęli po jednej trzeciej udziałów. Pozostała część jest przeznaczona dla i na razie pozostaje w ręku powiernika.

7bulls.com jest pierwszą polską spółką linuxową. Wcześniej firma AS Motors (przed przejęciem firmy komputerowej 7bulls) zajmowała się sprzedażą samochodów ciężarowych Iveco. W ubiegłym roku jej zysk netto wyniósł 4,14 mln zł. Natomiast w trzecim kwartale firma zanotowała stratę netto 2,3 mln zł przy przychodach 19,1 mln zł.

TU Mobile jest spółką zawiązaną dopiero w tym roku. Jej celem jest wejście na rynek UMTS w Europie. Założyło ją kilka lokalnych włoskich firm telekomunikacyjnych i inwestorzy finansowi. TU Mobile próbowała wziąć udział w przetargu na UMTS we Włoszech, jednak bez powodzenia. Nawet nie zakwalifikowano jej do aukcji ponieważ nie wpłaciła wymaganego vadium i nie zagwarantowała posiadania niezbędnych środków finansowych. Tymczasem spółka ta zamierza zainwestować w UMTS ok. 10 mld euro w różnych krajach europejskich, z czego 2,5 mld euro przypadnie na polski rynek. Emanuele Castrigiancomo z TU Mobile twierdzi, że środki te firma pozyska od swoich udziałowców i zaciągnie kredyt. 7bulls.com nie informuje na razie o wysokości planowanych inwestycji w UMTS.

Jak powiedział nam Przemysław Sypniewski z Ministerstwa Łączności, oferty przetargowej nie złożył jeszcze żaden podmiot. Termin upływa 1 grudnia. Z przetargu zrezygnowały już trzy firmy – polska Netia, Hutchinson Whampoa z Hongkongu oraz kanadyjski operator telefonii komórkowej TIW. Spółki te, przez analityków uznawane za najpoważniejszych kandydatów na koncesje na UMTS, uznały wejście na nasz rynek za nieopłacalny. „To przedsięwzięcie jest rentowne i opłacalne” – twierdzi natomiast Hubert Rutkiewicz, dyrektor finansowy 7bulls.com.