TPSA: nie zgadzamy się z zarzutami portali i firm ISP

Po koniec maja br. koalicja niezależnych operatorów i portali wysyłała list otwarty do TP S.A., w którym zarzucała firmie wprowadzenie wygórowanych opłat za korzystanie z jej infrastruktury oraz blokowanie ruchu podmiotom korzystającym z łączy zagranicznych. Narodowy operator nie zgodził się z zarzutami, twierdząc, że ceny hurtowego dostępu do internetu stale spadają.

Informację podała "Rzeczpospolita". Jak w liście otwartym informowały portale i dostawy ISP, opłaty za korzystanie z łączy TPSA wynoszą od 300 do ponad 400 euro za łącze o przepustowości 1 MB/s. Dla porównania w Europie Zachodniej firmy płacą za korzystanie z takiej infrastruktury od 60 do 80 euro. Telekomunikacja Polska wyjaśnia tą dysproporcję, twierdząc, że "rynek europejski ma odbiegające od realiów polskich podstawy biznesowe".

Jak wyliczyli niezależni operatorzy, gdyby TPSA obniżyła koszty ruchu w jej sieci, ceny za szerokopasmowy dostęp do internetu mogłyby spaść o 20-30 zł miesięcznie!

TP S.A. w swojej odpowiedzi na zarzuty koalicjantów wskazuje również, że rozpoczęła już prace nad wprowadzeniem peeringu. Nie podała jednak żadnych szczegółów w tej sprawie.

Więcej o sporze dostawców ISP i portali z Telekomunikacją Polską:

http://www.internetstandard.pl/news/67800.html